Перелік сховищ цивільного захисту у Краматорську

22.04.2021, 15:59, 1643,

Спеціалістами управління з питань цивільного захисту та 12-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області розпочато планове щорічне обстеження захисних споруд цивільного захисту, розташованих на території житлових кварталів та на об’єктах соціального призначення (навчальні заклади, медичні установи). Під час обстежень перевіряється, перш за все, наявність позначок входів до захисних споруд, забезпечення доступу до них, загальний стан готовності до укриття населення у випадку виникнення надзвичайних ситуацій.

Нагадуємо, що укриття населення від вражаючої дії надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру є одним з основних видів захисту. Для цього використовується наявний фонд захисних споруд, який включає сховища цивільного захисту, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття.  

Сховище цивільного захисту – герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.

Споруда подвійного призначення – це наземна або підземна споруда, що може бути використана за основним функціональним призначенням і для захисту населення (наприклад, підземний перехід або підземний паркінг).

Найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, що знижує комбіноване ураження людей від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій, а також від дії засобів ураження в особливий період.

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, у сховищах укриттю підлягають:

а) працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту та розташованих у зонах можливих значних руйнувань населених пунктів, які продовжують свою діяльність в особливий період;

б) персонал атомних електростанцій, інших ядерних установок і працівники суб’єктів господарювання, які забезпечують функціонування таких станцій (установок);

в) працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, віднесених до категорії особливої важливості цивільного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктів, а також працівники чергового персоналу суб’єктів господарювання, які забезпечують життєдіяльність міст, віднесених до відповідних груп цивільного захисту;

г) хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, які не підлягають евакуації або не можуть бути евакуйовані у безпечне місце.

Тобто сховища призначені для укриття окремих конкретно визначених груп населення. Для короткочасного укриття решти категорій населення використовуються або споруди подвійного призначення, або найпростіші укриття. Основним же способом захисту цих категорій населення є евакуація у безпечні райони.

На території м. Краматорськ на обліку перебуває 90 сховищ цивільного захисту, більша частина яких розташована на території промислових підприємств. На території житлових кварталів розташовано лише 11 сховищ за наступними адресами:

– вул. Центральна, 1;

– вул. Олекси Тихого, 35;

– вул. Тріумфальна, 8 (затоплене ґрунтовими водами);

– вул. П. Гайдамаки, 11 (напівзруйноване, підтоплюється ґрунтовими водами);

– вул. Дмитра Мазура, 45, 53;

– вул. Шкільна, 12а;

– вул. Старогородська, 16, 42;

– пр. Металургів, 2, 6.

Крім того, декілька сховищ розташовано на об’єктах соціального призначення:

– школа-інтернат № 10 (вул. Василя Стуса, 15);

– загальноосвітня школа № 5 (вул. Василя Стуса, 40);

– міська лікарня № 1 (вул. Олекси Тихого, 17);

– міська лікарня № 3 (вул. Героїв України, 17);

– кінотеатр «Родина» (вул. Академічна, 49).

Окрім зазначених сховищ для короткочасного укриття людей можуть бути використані колишні сховища 5-го класу захисту:

– вул. 5-го Липня, 1, 3, 5, 6, 8;

– вул. Академічна, 13, 30, 34, 36, 40, 42, 47, 48, 50, 51, 52, 57, 59;

– вул. Алейна, 5;

– вул. Білоруська, 5 і 7;

– вул. Богдана Хмельницького, 1, 3, 7;

– вул. Валентина Шеймана, 7, 11, 15, 17, 24, 25;

– вул. Василя Стуса, 4, 5;

– вул. Велика Садова, 64;

– вул. Героїв України, 5, 6, 8;

– вул. Героїв Небесної Сотні, 25, 32, 45, 46;

– вул. Дмитра Мазура, 106;

– вул. Дружби, 6, 7, 10, 12, 22, 24, 49;

– вул. Катеринича, 2, 7, 8, 13, 15, 17;

– вул. Конрада Гампера, 18, 20;

– вул. Лівобережна, 352;

– вул. Лікарняна, 47;

– вул. Марата, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17;

– бул. Машинобудівників, 21, 23;

– вул. Металістів, 56, 60;

– пр-т Миру, 3, 5, 6, 10;

– вул. Об’їзна, 36;

– вул. Ольги Кобилянської, 1;

– вул. Піщаного, 7;

– вул. Рум’янцева, 12, 18, 21;

– вул. Савелія Свідерського, 10;

– вул. Сакко і Ванцетті, 1, 2, 3, 4, 6, 8;

– вул. Соф’ї Ковалевської, 60;

– вул. Танкістів, 100;

– вул. Транспортна, 20;

– вул. Уральська, 13, 18;

– вул. Центральна, 3, 5.

– вул. Ярослава Мудрого, 6, 9, 14, 29.

Разом з тим слід зазначити, що дані захисні споруди не є повноцінними укриттями, оскільки ще в 90-х роках були переведені в розряд підвалів, у зв’язку з чим в них відсутні системи вентиляції та водопостачання і водовідведення.  

На жаль, в житлових кварталах з 5-ти та 9-ти-поверховою забудовою сховища взагалі не будувалися, а підвали таких будинків, як правило, взагалі непридатні для укриття, але можуть використовуватися для цього у разі крайньої потреби. При виникненні надзвичайних ситуацій мешканцям таких будинків можна порекомендувати укриття в приміщеннях, що не мають вікон (кладові, тамбури).

Аби не гаяти часу при виникненні надзвичайної ситуації, слід заздалегідь визначити місце розташування найближчого укриття, найкоротший шлях до нього та з’ясувати місце зберігання ключів від входу до сховища (необхідно мати декілька комплектів ключів, що зберігаються у різних мешканців).

Памятайте, що забороняється приводити до сховища домашніх тварин та приносити з собою легкозаймисті речовини та речовини з сильним запахом.  

Управління з питань ЦЗ