21 лютого – Міжнародний день рідної мови


У цей день світ відзначає Міжнародний День рідної мови. Нині українська є рідною для близько 45 мільйонів (а може й більше) осіб, в Україні і далеко за її межами. За кількістю тих, хто розмовляє нею, наша мова потрапляє у діапазон між 15 і 20 місцем у світі.

Українська мова виникала тисячоліттями. Її основні елементи були започатковані ще в часи, співвідносні з виникненням латинської мови, або й раніше.

У VI—VII ст. вона вже мала окреслено сучасні обриси, про що засвідчують сербська й хорватська мови. Ще до створення Київської держави українська мова опанувала великі простори центрально-східної Європи. Нею розмовляло населення Київської Русі.

Звичайно, за цей тривалий час українська мова зазнавала різних сторонніх впливів. Для неї не минулися безслідно і грецька колонізація Чорноморського узбережжя, і нуртування скіфських племен у VII ст. до н. є.—11 ст. н. є., і вторгнення готів на південь України в ІІІ—IV ст., й існування могутньої гунської імперії в IV—V ст., і жорстоке панування тюркомовних аварів у VI—VШ ст., і зіткнення з хозарами, уграми, печенігами впродовж VIIІ-Х ст. Щось в українській мові залишилося від мов цих народів і племен, щось привнесли в неї старослов’янська, польська, російська мови. Це лише збагатило її, але не зруйнувало.

Українську мову протягом століть аж до недавнього часу намагались знищити, переслідували, забороняли і румунські великодержавники, і польські завойовники, і російські шовіністи. Проте ніякі лихоліття не могли зруйнувати її, порушити її цілісності, стрункості.

Нині українська мова — одна з найбагатших і найрозвиненіших мов світу. Вона співуча – за милозвучністю її ставлять нарівні з італійською. Вона має багатющий запас слів, розвинену синоніміку. В 11-томному «Словнику української мови» (1970—1980) зареєстровано понад 134 тис. слів. У «Великому тлумачному словнику сучасної української мови» (2001) записано близько 170 тисяч слів.  Українською складено понад 200 тисяч народних пісень, створено багату оригінальну художню літературу, написано тисячі наукових праць. Немає таких почуттів і думок, яких не можна було б висловити українською мовою.

Міністерство культури та інформаційної політики України зібрало в одному місці ефективні онлайн та офлайн ресурси, а також мобільні додатки з вивчення української мови, як для українців, які хочуть підвищити рівень володіння рідною мовою, так і для іноземців, які прагнуть її вивчити «з нуля». Спілкуйся українською, поширюй її та покращуй свої знання будь-де та в будь-який час за посиланням speakukraine.net!