Заходи безпеки при зливанні-наливанні зрідженого вуглеводного газу з автоцистерни до ємності АЗС


1. Виробничі процеси, технічний стан технологічного обладнання, електрообладнання, газопроводів, вентиляційних установок тощо на території АЗС повинні забезпечувати безперебійну роботу та безпеку працівників.

2. Виробничі процеси необхідно проводити відповідно до технологічних схем, які повинні містити допустимі значення тисків і температур зрідженого вуглеводневого газу (далі – ЗВГ) із урахуванням їх фізико-хімічних властивостей і вибухонебезпечних характеристик.

3. Технічне обслуговування, ремонт газопроводів і технологічного обладнання ЗВГ необхідно здійснювати вдень.

4. Забороняється здійснювати приймання і передачу зміни при здійсненні ліквідації аварії та під час робіт із зливання-наливання.

5. Працівники, які експлуатують та обслуговують обладнання, повинні з метою виявлення несправностей і своєчасного їх усунення щозміни перевіряти технологічне обладнання, газопроводи, запобіжну арматуру, електрообладнання, вентиляційні системи, засоби вимірювань, протиаварійний захист, блокування і сигналізацію.

6. Виявлені під час експлуатації витоки газу необхідно негайно усувати. Усунення витоків газу на обладнанні, що працює, забороняється.

7. Несправні агрегати, резервуари, газопроводи повинні бути відключені з встановленням заглушок, відремонтовані або демонтовані. На газопроводах АЗС необхідно наносити позначки напряму руху потоку газу.

8. Запірна арматура, зворотні і швидкісні клапани повинні забезпечувати швидке і герметичне відключення подавання газу та виключати можливість втручання в їх конструкцію на місці експлуатації.

9. Тиск настроювання запобіжно-скидних клапанів (далі ЗСК) не повинен перевищувати більше як на 15% максимальний робочий тиск у резервуарах і газопроводах.

10. Забороняється експлуатація технологічного обладнання, резервуарів і газопроводів при несправних і не настроєних ЗСК.

11. Спрацювання ЗСК необхідно перевіряти шляхом короткочасного їх відкриття відповідно до вимог документації з експлуатації заводу-виробника.

12. Гумовотканинні рукави пристроїв зливання- наливання для захисту від статичних електричних зарядів повинні обвиватись мідним дротом діаметром не менше ніж 2мм або мідним тросиком перетином не менше ніж 4мм2 з кроком витка не більше ніж 100 мм.

Обидва кінці дроту або тросика з’єднуються з наконечниками гумовотканинних рукавів паянням або болтовим з’єднанням.

Для операцій зливання-наливання допускається використовувати металорукави або металеві шарнірні рукави, конструкція яких забезпечує захист від статичних електричних зарядів.

13. Гумовотканинні рукави, що застосовують при операціях зливання- наливання і наповненні балонів, за наявності на них тріщин, надрізів, здуття і потертостей необхідно замінювати новими. Тривалість їх експлуатації не повинна перевищувати строку, визначеного документацією з експлуатації.

Гумовотканинні рукави до встановлення, а надалі – один раз на 3 місяці, а металорукави або металеві шарнірні рукави – один раз на рік повинні підлягати гідравлічному випробуванню тиском, що становить 1,25 номінального.

Рукави повинні мати маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань.

14. Під час технологічних процесів забороняється підтягувати накидні гайки рукавів, від’єднувати рукави, а також застосовувати ударний інструмент при накручуванні і відкручуванні гайок.

15. Забороняється залишати без нагляду насоси і компресори, що працюють.

Тиск газу на всмоктувальній лінії насоса повинен бути на 0,1-0,2 МПа вище від пружності насичених парів ЗВГ при відповідній температурі.

16. Тиск газу в нагнітальному газопроводі компресора не повинен перевищувати тиск конденсації парів ЗВГ за температури нагнітання і не бути вищим за тиск, на який розрахована ємкість.

При наливанні газу в резервуари, для яких встановлено робочий тиск 1,0 МПа, потрібно встановлювати на трубопроводі наливання редукційний пристрій, який знижує тиск газу до 1,0 МПа.

17. Транспортні засоби, які заїжджають АЗС, повинні бути технічно справними та обладнані іскрогасником на вихлопній трубі. Забороняється розміщення транспортних засобів на виробничій території АЗС, не пов’язаних з їх експлуатацією.

18. Автомобільні цистерни для перевезення ЗВГ і рукави, за допомогою яких наливають або зливають ЗВГ, повинні бути заземлені.

19. Під час операцій зливання-наливання ЗВГ з автоцистерн або заправлення газом паливних балонів автомобілів їх двигуни повинні бути зупинені, за винятком автоцистерн, обладнаних насосами з приводами від їхніх двигунів. Забороняється підвищувати тиск газу за рахунок підключення їх до балонів або установок стисненого природного газу.

20. Вмикати двигуни автомобілів допускається тільки після закінчення зливання- наливання, від’єднання заземлення рукавів і встановлення заглушок на запірних пристроях цистерн.

21. Зливання і наливання ЗВГ під час грози, а також під час проведення вогневих робіт у виробничій зоні АЗС забороняються.

22. Відкривати запірну арматуру і вентилі на газопроводах необхідно плавно.

23. Забороняється залишати без нагляду зливальні і заправні колонки, залізничні і автомобільні цистерни, автомобілі з балонами ЗВГ під час зливання і наливання ЗВГ.

24. Тиск ЗВГ в газопроводах, які подають газ для наповнення балонів, не повинен перевищувати робочого тиску, на який вони

25. Забороняється наповнення резервуарів, заповнення автоцистерн і заправлення паливних балонів автомобілів шляхом зниження в них тиску за рахунок скидання парової фази в атмосферу.

26. Ступінь наповнення надземних резервуарів, цистерн та балонів не повинен перевищувати 85%, а підземних – 90% їх геометричного об’єму.

27. При перевищенні припустимого максимального ступеня наповнення резервуара, автоцистерни або балона надлишок газу повинен бути злитий.

28. Зливання невипарених залишків із резервуарів, випарників і балонів необхідно здійснювати у спеціально обладнані для цього герметичні ємності. Зливання невипарених залишків у відкриту тару або виробничу каналізацію забороняється. Зливання невипарених залишків із балонів необхідно здійснювати на зливних пристроях.

29. Розгерметизація резервуарів і балонів без попереднього зниження в них тиску до атмосферного, а також застосування для дегазації повітря не допускаються.

30. На території виробничої зони та у вибухопожежонебезпечних приміщеннях АЗС забороняються застосовування відкритого вогню і проведення робіт, при яких можливе виникнення іскроутворення.

31. В’їзд автомашин у виробничу зону АЗС, а також зливання і наливання ЗВГ під час виконання вогневих робіт забороняються.

32. На виробничій території АЗС не допускається розміщення сторонніх предметів і горючих матеріалів. Проїзди і проходи повинні бути вільними. Також не допускається перебування сторонніх осіб.

33. При аварійному витоку газу необхідно вжити заходів щодо ліквідації витоку, зупинити технологічні процеси, заглушити двигуни усіх автомобілів.

При аварійному витоку газу з резервуарів або трубопроводів необхідно вжити заходів щодо його ліквідації, виведення сторонніх осіб із зони можливої загазованості, створення парової завіси.

34. У випадку виникнення пожежі поблизу надземних резервуарів їх необхідно зрошувати водою для запобігання підвищенню в них тиску, а залізничні і автомобільні цистерни необхідно негайно вивезти в безпечне місце. Якщо це зробити неможливо, цистерни також необхідно зрошувати водою.

Дізнавайтеся більше на https://dsp.gov.ua/

У разі виникнення питань, є можливість скористатися сервісом «інтерактивний інспектор» за номером: (093) 472 25 30 (вартість згідно з тарифами вашого оператора) або електронною поштою: info_smudsp@ukr.net