Як вберегтися від сонячного та теплового удару

19.07.2021, 09:30, 513,

Останні дні видались аномально спекотними,  впливаючи   на стан здоров’я мешканців Краматорська від перегріву   до сонячного удару.

Тривале перебування під прямими сонячними променями може бути небезпечним.

Сонячний удар- це патологічний стан при якому відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на голову.

Тепловий удар – це форма перегріву, за якої підвищується температура тіла. При тепловому ударі перегрівається не лише голова, а все тіло. Тепловий удар може виникнути під час високої фізичної активності в тісному приміщенні, або у спекотну погоду на вулиці.

Інфрачервоне випромінювання сонця, впливаючи на головний  мозок, викликає виділення активних речовин, що провокують розширення кровоносних судин мозку, що може викликати ураження нервової системи. Немовлята, діти чи тварини, які залишились в авто, мають серйозний ризик отримати тепловий удар.

Ознаки теплового та сонячного удару: підвищення температури тіла, слабкість, головний біль, запаморочення, швидкий пульс, утруднене дихання, галюцинації, дезорієнтація, втома, нудота, блювота, м’язові спазми в руках, ногах або животі, короткочасна втрата свідомості. У кожної людини симптоми можуть різнитися.

При несвоєчасному наданні першої  допомоги  постраждалому,   наступають  більш важкі наслідки –  застій крові в мозку, набряк, що може призвести до  крововиливу в тканину мозку  з наступним  розвитком парезів, паралічів, і, навіть, до смерті.

Для недопущення негативних наслідків  для здоров’я, необхідно дотримуватись   правил профілактики: не знаходитись на сонці в полуденні години, носити в спеку шляпи чи панами,  пити (але не  алкоголь)  воду або  трав’яні чаї, компоти, морси, киселі, соки, вітамінізовані напої, кожні 20-30 хвилин. Разом з потом з організму активно виділяються солі і мікроелементи. Тому рекомендується вживати підсолену воду, лужну воду, кисломолочні напої,  киснево-білкові коктейлі. Температура води, напоїв, чаю  повинна бути +10-15 0 С. Небезпечно  поповнювати нехватку рідини пивом, тоніками, любим алкоголем – це може погіршити стан  токсичними ушкодженнями. Правильна та своєчасна  перша   допомога постраждалим  від теплового та сонячного удару може зберегти здоров’я людини і навіть спасти його життя. На жаль, оточення постраждалого губиться, в кращому випадку визиває медиків і няк не допомагає хворому до їх приїзду. Тому необхідно,щоб кожний знав що робити при при сонячному та тепловому ударах.

 Постраждалого  необхідно перемістити в затінок, покласти на рівну поверхню, ноги злегка підвести, зволожити шкіру. По  можливості прикласти пакети з льодом під пахви та у пахових складках. На голову покласти вологу серветку.  Якщо людина може пити, дати прохолодну воду або інші напої без алкоголю чи кофеїну. Продовжувати зволоження шкіри, при можливості,  понурити  в прохолодну ванну. У разі блювання покласти потерпілого на бік, щоб не захлинувся.

Якомога швидше необхідно визвати швидку допомогу.

 Молоді  батьки! В спеку не залишайте  дітей на балконах, лоджиях, в автомобілях, колясках для уникнення  перегріву.

Дотримуйтесь цих простих правил та будьте здорові!

Краматорська міська філія ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб моз україни»