Операторам ринку щодо зберігання харчових продуктів в умовах відключень систем електропостачання


У зв’язку з віяловими відключеннями систем електропостачання в місті Краматорськ, що, в свою чергу, впливає на виробництво та/або обіг харчових продуктів, Краматорське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє.
На виконання листа Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №11.1.1-5/17756 від 14.11.2022, Законів України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 № 2042-VIII, «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових, продуктів» від 23.12.1997 №771/97-ВР, наказу Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України від 11.07.2003 №185 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами», Вам необхідно контролювати та дотримуватись вимог температурних режимів зберігання харчових продуктів, а саме:

1. Забезпечити в холодильних та складських приміщеннях оптимальний режим зберігання харчових продуктів відповідно до їхніх фізико-хімічних властивостей.

Всі продукти повинні зберігатися за нормами температурного режиму, вологості та освітлення. Варто суворо слідкувати за дотриманням термінів реалізації продуктів, особливо швидкопсувних. Так, крупнокускові напівфабрикати з м’яса зберігаються 48 год. при температурі 2-6°С, порціонні без панірування напівфабрикати — 36 год.; порціонні паніровані напівфабрикати — 24 год.; напівфабрикати м’ясні січені- 12 год.; риба всіх найменувань — 48 год. при температурі 0-2°С; риба заморожена — 24 год. при тій же температурі; молочнокисла продукція зберігається не більше 36 год. при температурі 2-6°С. Консервована продукція (консерви з м’яса тварин, птиці, субпродуктів, м’ясних продуктів, з бобових продуктів, м’ясорослинніх продуктів) зберігають в сухому приміщенні при температурі від 0°С до 8°С і вологості 75%.
Для кожної категорії товарів свої вимоги, але завжди краще орієнтуватися на те, що, вказує виробник на упаковці або етикетці.

ПродуктЗаморожене м’ясо, риба та овочіОхолоджене м’ясо і рибаКовбасні вироби та сири ЯйцяМолочні продуктиФрукти та овочіСухі продукти (мука, крупи, цукор) Консервовані продукти (м’ясні, субпродуктові, бобові, м’ясорослинні та інші)
Температура зберіганнявід -10°С до -30°Свід 0°С до 2°Свід 0°С до 6°Свід 10°С до 20°Свід 0°С до 6°Свід 0°С до 15°Свід 0°С до 20°Свід 0°С до 8°С
Вологість70-85%60-85%65-75%60-85%60-85%50- 95%30-65%75%

2. Для правильної організації зберігання харчових продуктів їх необхідно розділити на категорії.

Категорії продуктів та особливості їх зберігання:

  • Макарони, крупи, борошно, консерви та інші сухі продукти — потрібно зберігати в сухому місці, що добре провітрюється.
  • Хлібобулочні вироби — зберігання в окремих шафах з отворами для вентиляції. Зберігати в одному контейнері житній і пшеничний хліб не можна.
  • М’ясо, птиця, риба та морепродукти — допускається зберігання в одному холодильнику, але на різних полицях. Зберігати готову продукцію та сире м’ясо в одній холодильній камері заборонено.
  • Молочна продукція — потрібно зберігати в тарі з кришкою. Заборонено залишати ложки та лопатки у контейнері.
  • Сири та ковбаси — дозволяється зберігати лише в упаковці постачальника. Після розпакування можна скласти в контейнер із кришкою. Зберігати сир та ковбасу в одному контейнері не можна.
  • Овочі та фрукти — зберігання у темних, сухих та прохолодних приміщеннях. Фрукти та ягоди слід зберігати в ящиках при температурі не вище 12°С.
  • Яйця — не можна зберігати разом з іншими продуктами в одному холодильнику. Для зберігання яєць підійде сухе та прохолодне приміщення.
  • Заморожені напівфабрикати та овочі — заборонено розморожування та повторне заморожування. Зберігати заморожені овочі потрібно лише в упаковці постачальника та низькотемпературних холодильниках.

3. Способи зберігання й укладання сировини та харчових продуктів.

  • Стелажний — продукція зберігається на полках, стелажах, у шафах; при цьому способі вона захищена від відсирівання, тому що здійснюється доступ повітря до нижніх шарів. Так зберігають масло, сир, хліб, вина в пляшках (у горизонтальному положенні для змочування корку).
  • Штабельний — продукція зберігається на підтоварниках; так зберігають продукти в тарі, яку можна складати в стійкий штабель висотою не більше 2 м; мішки з цукром та борошном укладають плиском, висотою не більше 6 мішків.
  • Ящиковий — у ящиках зберігають плоди, овочі, яйця та ін.
  • Насипний — продукти зберігають навалом — у засіках, кагатах, буртах, ящиках, контейнерах, бункерах без тари, причому з боку стін і підлоги залишають простір 10-20 см для вільного доступу повітря; так зберігають картоплю (висота не більше 1,5 м), коренеплоди (0,5 м), цибулю (0,3 м).
  • Підвісний — застосовується для зберігання сировини і продуктів у підвішеному стані, наприклад копченості, ковбасні вироби. М’ясо тушами, напівтушами, четвертинами зберігають підвісним способом на луджених гаках, без зіткнення туш одна з одною та зі стінами.

4. Для контролю температурного режиму зберігання харчових продуктів у холодильному устаткуванні повинен бути повірений термометр, на складському приміщенні для контролю вологості та температури психрометр.

Краматорське управління
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Донецькій області