Зміни у застосуванні РРО


Краматорське управління Головного управління ДПС У Донецькій області продовжує ознайомлення платників податків з новаціями щодо запровадження нових правил у використанні РРО Законами України від 20 вересня 2019 року №128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та №129 -ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг». Звертаємо увагу на основні моменти щодо застосування РРО.

Так з 01.08.2020 року усі користувачі РРО (а саме: платники податків, які здійснюють  реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, продаж лікарських засобів та виробів медичного призначення або перевищили річний обсяг доходу в 1 млн гривень) за бажанням можуть перейти на програмний РРО (далі – ПРРО). Для цього необхідно отримати безкоштовне програмне рішення від ДПС або придбати будь-який інший програмний РРО. Безкоштовне програмне рішення можна буде скачати з вебпорталу ДПС, а будь-який інший програмний РРО придбати безпосередньо у виробника.

 Крім того, з 01.08.2020 року продавці підакцизних товарів зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та програмні РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування та цін товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів (раніше було тільки для пального). За порушення цієї норми встановлена відповідальність у триста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (5100 грн.).

З 01.01.2021 року ФОП-платники єдиного податку другої та третьої групи, які здійснюють розрахунки у сфері Інтернет-торгівлі, ресторанного господарства, ювелірній, побутовій техніки, медичних послуг, туризму, готелів, секонд-хенду повинні зареєструвати та використовувати РРО або ПРРО. Зареєструвати програмний РРО або звичайний РРО можна в електронному кабінеті на вебпорталі ДПС. ДПС надаватиме безкоштовну інформаційну підтримку та допомогу у користуванні новими програмними РРО. Обслуговування звичайного РРО здійснюється сервісними центрами з обслуговування РРО на платній основі. Відповідальність за порушення вимог застосування РРО – 100 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) за порушення, вчинене вперше. Кожне наступне порушення – 150 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг).

Також з 01.01.2021 року громадяни-покупці зможуть перевірити справжність розрахункового документа (чек РРО) на вебпорталі ДПС.  У разі відсутності інформації в Електронному кабінеті про чек РРО громадянин може подати скаргу та отримати «кешбек» у вартості 100 відсотків придбаного товару у разі підтвердження порушення. Механізм «Кешбек» запроваджується, в першу чергу, для боротьби з «нефіскальними» чеками, коли окремими несумлінними платниками споживачам надаються чеки, які не є фіскальними, проте на вигляд схожі на фіскальні чеки.

А вже з 01.04.2021 року усі суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції, крім ФОП- платників єдиного податку першої групи або  повинні зареєструвати та використовувати РРО або ПРРО. Відповідальність за порушення вимог застосування РРО – 100 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) за порушення, вчинене вперше. Кожне наступне порушення – 150 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг).

За незастосування РРО або застосування із порушенням встановлених вимог передбачається деяке збільшення розміру штрафних (фінансових) санкцій, оскільки діючі норми щодо розміру штрафних санкцій було прийнято ще у 2000 році. При цьому ніяких додаткових штрафів до вже передбачених Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) не встановлюється.

Слід зауважити, що нові закони щодо запровадження РРО мають на меті захистити права споживачів та сумлінних представників бізнесу, вивести із тіні цілі сектори економіки. А це створить передумови для пришвидшення економічного зростання України.

Краматорське управління ГУ ДПС у Донецькій області