ВПО: допомога на проживання


Щодо надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

Соціальні гарантії для ВПО

З метою соціального захисту внутрішньо переміщених осіб Урядом 20 березня 2022 року прийнято постанову № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Відповідно до зазначеної постанови допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам надається щомісяця у розмірах:

  • для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 гривень;
  • для інших осіб – 2 000 гривень.

Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

Заява може бути подана до:

  • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад,
  • уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради
  • центру надання адміністративних послуг.

Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися:

  • з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя,
  • території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Відшкодування втрат через руйнування житла

Також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 р. заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Допомога може бути призначена також за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі. Перелік готується відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 562. У разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі – затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Згідно з наказом Мінреінтеграції від 25 квітня 2022 року № 75 (в редакції наказу від 01 липня 2022 № 143) до оновленого переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), входять всі 66 територіальних громад Донецької області.

Усі внутрішньо переміщені особи, які перемістилися з вказаних територіальних громад та подали відповідну заяву і документи, отримають грошову допомогу від держави.

Виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам здійснюється централізовано Міністерством соціальної політики України через АТ “Ощадбанк”.

Перерахування бюджетних коштів здійснюється Мінсоцполітики АТ «Ощадбанк” щомісяця до 3, 13 і 23 числа на підставі реєстру внутрішньо переміщених осіб для виплати допомоги, сформованого державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики».

Мінсоцполітики подає в Казначейство подання на перерахування коштів для виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Подання сформоване на підставі Реєстру внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, та платіжне доручення на перерахування коштів АТ “Ощадбанк”.

Бюджетні кошти спрямовуються АТ “Ощадбанк” для перерахування допомоги на банківський рахунок (за стандартом IBAN) внутрішньо переміщеним особам у банку, у якому в особи відкрито рахунок. Зарахування коштів допомоги здійснюється на центральному рівні.