Відпустка при народженні дитини: зміни в трудовому законодавстві


Законом України від 15.04.2021 № 1401-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною», який введено в дію з 09.05.2021, запроваджено новий вид оплачуваної відпустки при народженні дитини.

Так, вищезазначеним законом доповнено статтю 77 Кодексу законів про працю України  та статтю 4 Закону України «Про відпустки».

Право на оплачувану відпустку при народженні дитини тривалістю                                    до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) мають:

  • чоловік, дружина якого народила дитину;
  • батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
  • баба або дід, або інший повнолітній родич дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Відпустка надається одній з вище перелічених осіб та не підлягає грошовій компенсації і поділу на частини.

Порядок надання відпустки при народженні дитини встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 № 693.

Відпустка надається одноразово не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня народження дитини та повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження дитини. Наприклад, у подружжя народилася дитина 01.06.2021. Батько має право використати зазначену відпустку до 12.09.2021.

У разі народження двох і більше дітей від однієї вагітності тривалість відпустки            не збільшується.

Граничний строк виплати заробітної плати працівникам за час відпустки не може перевищувати трьох днів з дня її початку, тобто виплатити відпускні можна не лише до початку такої відпустки але й після.