18 лютого 2021 року у Краматорському міському центрі зайнятості відбувся брифінг на тему «Підсумки роботи Краматорського міського центру зайнятості за 2020 рік та перспективи розвитку на 2021 рік».
Мета проведення брифінгу – інформування громадськості через місцеві засоби масової інформації про результати роботи Краматорського міського центру зайнятості за 2020 рік, особливості роботи в умовах карантину, новітні форми роботи, які були застосовані, успіхи, яких було досягнуто та складнощі, з якими довелося зіткнутися під час виконання завдань.
У заході взяли участь заступник директора Людмила Копа, начальник відділу організації працевлаштування Віроника Сімоненко, начальник відділу активної підтримки безробітних Альона Митько, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Марина Скачко, начальник юридичного відділу Альона Кутенко та завідувач сектору рекрутингу у складі відділу взаємодії з роботодавцями Анна Лескевич.
«В умовах карантину, запровадженого в Україні з березня 2020 року, Краматорський міський центр зайнятості продовжував надавати послуги безробітним та роботодавцям дистанційно, з використанням різних видів комунікаційного зв’язку. Незважаючи на складну ситуацію, що склалася на ринку праці міста, роботодавці продовжували здійснювати добір працівників та мали постійну потребу в укомплектуванні вільних робочих місць, а фахівці центру зайнятості під час дистанційного спілкування із зареєстрованими безробітними забезпечували оперативне інформування про актуальні вакансії, здійснювали своєчасний підбір пропозицій підходящої роботи, надавали допомогу у складані резюме. А підтримка малого та середнього бізнесу на період карантину здійснювалась шляхом надання допомоги по частковому безробіттю. Пандемія змусила багатьох переконатися в тому, наскільки важливими є функції, що виконуються службою.» – зазначила заступник директора Людмила Копа.
Пандемія в України внесла корективи у звичний ритм життя міста, у характер роботи підприємств і установ, у тому числі і в роботу з клієнтами служби зайнятості. Певний час спектр послуг фахівці надавали у дистанційному форматі, використовуючи сучасні месенджери та веб-конференції. Реєстрація безробітних проводилась в умовах карантину дистанційно, шляхом подання документів до скриньки кореспонденції, надсиланням документів через електронну пошту або через портал «ДІЯ». Кабінетом міністрів України було запроваджено низку законодавчих змін, які значно спростили умови реєстрації в службі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю на цей період. Відбулися зміни і у строках призначення допомоги по безробіттю, а також підвищено мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період карантину з 650 до 1000 грн. Роботодавці з числа суб’єктів малого та середнього бізнесу, які зупинили чи скоротили свою діяльність під час карантину, мали змогу отримати допомогу по частковому безробіттю для покриття витрат на зарплату робітникам, яким було скорочено робочий час. Протягом 2020 року було отримано 1377 пакетів документів, з яких 1273 – від ФОПів, 104 – від роботодавців, які використовують найману працю. Загальна сума такої допомоги склала 14 534 923 грн. На період запровадженого лакдауну для збереження робочих місць роботодавці мали змогу оформити однаразову матеріальну допомогу на найманих працівників. Такою допомогою скористався 31 суб’єкт господарювання. Понад 700 працівників стали одержувачами одноразової матеріальної допомоги, загальна сума якої склала 3 478 039 грн.
Протягом 2020 року в Краматорському міському центрі зайнятості на обліку перебували 9478 осіб. З них 6050 осіб мали статус безробітного. Працевлаштовано 2207 осіб. За направленням центру зайнятості проходили професійне навчання 725 осіб за наступними професіями: швачка, перукар, візажист, кухар, кондитер, молодша медична сестра з догляду за хворими, верстатник широкого профілю, електрогазозварник та інші. Працевлаштування після профнавчання склало 95%. Слід зазначити, що як і в минулі роки, у 2020 році найбільшим попитом на ринку праці користувалися робочі професії. Профорієнтаційні послуги у 2020 році отримали 93% зареєстрованих безробітних. Було складено 1260 презентацій по шукачів роботи, з них 30 – відеорезюме, 101– порт фоліо та 1129 – резюме. Завдяки плідній співпраці з закладами охорони здоров’я у 2020 році було видано на 22% більше ваучерів для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці у порівнянні з 2019, переважно за напрямом «Медсестринство».
У 2020 році завдяки співпраці Центру розвитку підприємництва Краматорського міського центру зайнятості, Молодіжної ради міста Краматорська та ГО «Перспектива Донеччини» стартував унікальний освітній бізнес-проект для активної молоді «Академія_Перший крок», це допомога в підготовці та реалізації бізнес-ідей. Проведено 59 інформаційних семінарів та вебінарів «Генеруй бізнес-ідею та розпочни свій бізнес» та 13 тренінгів щодо основ бізнес планування.
З метою побудови взаємовідносин з роботодавцями, реалізацію ефективних методів співпраці та комплексного підходу до вирішення потреб роботодавців з початку 2020 року у центрі зайнятості створено новий сервіс – інститут «Консультант роботодавця». Загалом за 2020 рік до Краматорського міського центру зайнятості з питань укомплектування вакансій звернулися 749 роботодавців, надавши інформацію про 2746 вакансій. За цей час укомплектовано 2199 вакансій.
Найбільший попит у 2020 році спостерігався на кваліфікованих робітників з інструментом, робітників з обслуговування та експлуатації технологічного устаткування, працівників сфери торгівлі та послуг.
З метою оперативної оцінки ситуації на ринку праці та визначення перспективної потреби роботодавців в кадрах у найближчій перспективі проводився відбірковий етап анкетування з використанням Google Forms. Понад 350 роботодавців взяли участь в анкетуванні, 87 роботодавців надали свої пропозиції щодо укомплектування вакансій у 2021 році.
Компенсацією фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування осіб на нові робочі місця у 2020 році було працевлаштовано 82 безробітні особи, а компенсацію витрат роботодавцям на оплату праці, які працевлаштовують зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб отримали 19 внутрішньо переміщених осіб. Ефективною формою сприяння зайнятості залишаються громадські та інші види робіт тимчасового характеру. Так, протягом 2020 року до громадських робіт було залучено 24 безробітних осіб, а учасниками робіт тимчасового характеру було 440 безробітних осіб.
Юридичним відділом Краматорського міського центру зайнятості проводилась постійна інформаційно-роз’яснювальна робота з безробітними щодо неможливості виконання будь-яких оплачуваних робіт в період перебування на обліку у центрі зайнятості та про необхідність повідомлення своїх кар’єрних радників про обставини, які впливають на виплату допомоги по безробіттю та на період перебування на обліку в центрі зайнятості, а також про необхідність легалізації зайнятості.
Учасники брифінгу також розповіли про низку нововведень, які були втіленні у життя для покращення роботи центру зайнятості та більш ефективного виконання функцій у цей непростий для всіх час. Для того, щоб зробити послуги більш доступними, створено та впроваджено чат-бот у мессенджері ТЕЛЕграм для консультування в онлайн режимі. Розроблена інтерактивна мапа вакансій та інтерактивна мапа відео резюме шукачів роботи, які працюють на платформі Google Maps. Ці новації дозволяють для роботодавця або пошукача роботи у зручний час здійснити підбір вакансії чи персоналу дистанційно. Впроваджено анкетування роботодавців, що дозволяє оперативно оцінити ситуацію на ринку праці та визначити перспективні потреби в кадрах. В поточному році планується реалізація спільного профорієнтаційного проекту зі співпраці з батьківською радою.
У 2020 році у зв’язку з веденням карантинних заходів перед фахівцями постали нові задачі та нові методи роботи. У зв’язку з цим наша служба стала більш мобільна щодо надання послуг.
Перспективи Краматорського міського центру зайнятості на 2021 рік направлені на тісну співпрацю з роботодавцями міста та регіону для покращення ситуації на ринку праці. Також, в поточному році планується реалізація спільного профорієнтаційного проекту зі співпраці з батьківською радою.