Щодо епідемічної та епізоотичної ситуації зі сказу в Краматорській ОТГ


Епідемічна ситуація зі сказу в Краматорській ОТГ стабільна, але існують ризики її ускладнення. В Україні зареєстровано перший в 2023р. випадок смерті від сказу у жителя Вінницької області Могилів-Подільського району. В Донецькій області, в т.ч. і в м.Краматорськ захворюваність на гідрофобію серед людей в 2023 році не реєструвалась.

В поточному році погіршилась епізоотична ситуація зі сказу. У зв’язку з проведенням активних бойових дій, евакуацією населення, на території громади в десятки разів зросла чисельність безпритульних тварин. Постійно збільшується і чисельність диких тварин (особливо рудих лисиць), які проникають в передмістя та селища громади, ховаючись від обстрілів. Існує висока ймовірність знаходження серед них тварин, хворих на сказ. Відповідно зростають ризики виникнення осередків сказу серед безпритульних тварин, які можуть контактувати з дикими. У вогнищах сказу практично всі господарі відмічали контакт тварин з лисицями, які є головним джерелом та резервуаром збудника сказу у дикій природі.

Станом на 20.11.2023 року в Краматорській ОТГ зареєстровано 7 підтверджених випадків сказу серед тварин. Фахівцями Краматорської філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» при проведенні епідрозслідувань в осередках сказу тварин було визначено і направлено на антирабічну вакцинацію 17 контактних осіб, з яких 1 людина відмовилась від курсу щеплень.

За поточний період 2023 року звернулось за медичною допомогою після укусів тварин 313 осіб. З них покусано собаками – 206 (65,8%), (зокрема безпритульними – 99, що складає 31,6%); котами – 96 (30,7%) (зокрема безпритульними – 44, що складає 14,1%), СГТ (коза) – 1, ВРХ – 1, іншими тваринами (нутрія домашня) – 1, гризунами – 3, кажаном – 1, лисицями – 1, іншими дикими тваринами (сурікат, їжаки) – 3.

Курс антирабічного щеплення призначено 132 особам (42,2% від загального числа звернень), в т.ч. комбінований курс – 22 особам (16,7% від числа призначень). З загального числа призначень 19 осіб ще проходять щеплення (не закінчено курс).

Краматорська районна філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» звертає увагу на те, що сказ – особливо небезпечне зооантропонозне захворювання тварин і людини. Потрібно пам’ятати, що ліків проти сказу не існує, у хвороби 100% летальність. Смерть від сказу відноситься до найбільш страшних. Єдиний шанс запобігти розвитку хвороби після укусу чи ослинення твариною – екстрено вакцинуватись! Для призначення курсу антирабічного щеплення необхідно звернутись до травмпункту КНП «Міська лікарня №3» КМР, де в достатній кількості є антирабічна вакцина «Індіраб».

Також необхідно регулярно проводити щеплення домашніх тварин проти сказу.

Краматорська філія ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я  України»