Сектори сільського господарства, будівництва, обслуговуваня потребують уваги в частині оформлення трудових відносин


Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області нагадує, що по всій країні на виконання доручення Прем’єр міністра України від 17.02.2020 № 2313\0\1-20 «Щодо детінізації ринку праці та погашення заборгованості із заробітної плати» продовжується інформаційно – роз’яснювальна кампанія щодо неприпустимості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин.

Виплата заробітної плати в «конверті», тіньова зайнятість, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок. Саме, наявність необхідних років страхового стажу визначає право особи на пенсійне забезпечення.

Так, з 1 січня 2020 року для виходу на пенсію у віці 60 років необхідно мати 27 років страхового стажу. Кожного року кількість років страхового стажу, необхідних для призначення пенсії за віком у 60 років, буде збільшуватись на один рік та з 1 січня 2028 року становитиме не менше 35 років.

У разі відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком у 60 років, пенсію можна отримати по досягненню 63 або 65 років. Але, для цього потрібно мати мінімум 17 та відповідно 15 років страхового стажу. Тривалість страхового стажу, яка дає право на пенсію, визначається на дату досягнення пенсійного віку.


На розмір майбутньої пенсії також впливає розмір офіційної заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески.

Якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого рівня (4723грн.) і з неї сплачені страхові внески до Пенсійного фонду (з 01.01.2020 сума мінімального страхового внеску становить – 1039,06грн.), то такий місяць повністю враховується до страхового стажу, а заробітна плата за цей місяць – до обчислення пенсій.

Якщо роботодавці будуть і надалі обманювати своїх найманих працівників, а працівники продовжуватимуть заплющувати очі на порушення законодавства, то у майбутньому отримати гідну пенсію буде не можливо.