Роз’яснення щодо одноразового добровільного декларування громадянами належних їм активів та сплати одноразового збору


Головне управління ДПС у Донецькій області повідомляє, що 21 липня 2021 року  набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, які внесені Законом України від 15 червня 2021 року №1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Внесені зміни передбачають одноразове (спеціальне) добровільне декларування громадянами, яке проводиться з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року. Одноразова (спеціальна ) декларація подається безпосередньо декларантом до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронній формі з дотриманням вимог законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронні довірчі послуги”.

Основні ключові елементи одноразового  (спеціального) добровільного декларування.

Скористатися  одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть:

  • фізичні – особи – резиденти (у тому числі самозайняті особи);
  • фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до Податкового кодексу України є чи були платниками податків.

Не можуть бути декларантами:

  • малолітні/неповнолітні або недієздатні особи або особи, дієздатність яких обмежена;
  • особи, по відношенню до яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);
  • особи, які за будь-який рік, починаючи з 01 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів у сфері запобігання корупції (крім тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади).

Декларуванню підлягають саме активи (а не доходи!):

– одержані (набуті) фізичною особою протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 01 січня 2021 року за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування  (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені ні в повному обсязі податки і збори (податок на доходи фізичних осіб та військовий збір) відповідно до вимог законодавства  з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною радою України;

– які фізична особа не задекларувала в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 01 січня 2021 року.  

В одноразовій  (спеціальній) добровільній декларації не зазначається інформація про джерела одержання (набуття) декларантом об’єктів декларування та суб’єктам декларування гарантується щодо джерел отримання доходів податкова перевірка проводитися не буде.

 Об’єктом оподаткування є вартість зазначених в декларації активів, з якої декларант самостійно визначає суму збору в залежності від виду активу.

Звертаємо увагу, що якщо особа, яка має право на одноразове (спеціальне) декларування не скористується ним (тобто не подасть декларацію), така особа буде вважатися такою, що повідомила контролюючий орган про те, що станом на 31 серпня 2022 року у власності такої фізичної особи відсутні активи, одержані (набуті) за рахунок доходів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори відповідно до податкового законодавства на момент нарахування (отримання)  таких доходів та/або про те, що склад та обсяг таких активів у власності такої фізичної особи станом на дату завершення періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування (тобто станом на 31 серпня 2022 року) перебуває в межах:

  1. нерухоме майно, розташоване на території України, та право власності на яке підтверджується даними відповідних реєстрів, загальною площею:
    1. квартира не перевищує 120 кв.м.;
    1. житловий будинок не перевищує 240 кв.м.
    1. нежитловий будинок некомерційного призначення не перевищує 60 кв.м.
    1. земельні ділянки не перевищують  норми безоплатної передачі, відповідно до статті 121 Земельного кодексу України.
  2. один транспортний засіб некомерційного призначення, право власності на який зареєстровано відповідно до законодавства України  (крім транспортного засобу, призначеного для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія, легкового автомобіля з об’ємом двигуна не менше 3 тисяч куб. см. та/або середньо ринковою вартістю понад 400 тис. грн., мотоцикла з об’ємом двигуна понад 800 куб.см., літака, гелікоптера, яхти, катера);
  3. сумарна вартість інших активів не перевищує 400 тис.грн.

   Зазначимо, що кожен платник податку у порядку, визначеними статтями 52 та 53 Податкового кодексу України, може звернутися до контролюючого органу з наведенням обставин операцій та наданням відповідних матеріалів для отримання індивідуальної податкової консультації.

Всю  необхідну інформацію можна знайти на вебпорталі ДПС України (https://tax.gov.ua/) в банері «Одноразове добровільне декларування».