Рекомендації з проведення дезінфекційних заходів для профілактики захворювань, що викликаються коронавірусом


Коронавіруси (сімейство Coronaviridae) – РНК-віруси розміром 80-160 нм, що мають зовнішню ліпідну оболонку. За стійкістю до дезінфікуючих засобів відносяться до вірусів з низькою стійкістю.

      Механізми передачі інфекції – повітряно-крапельний, контактний, фекально-оральний.

      З метою профілактики та боротьби з інфекціями, викликаними коронавірусами, проводять профілактичну та осередкову (поточну і заключну) дезінфекцію. Для проведення дезінфекції застосовують дезінфікуючі засоби, зареєстровані в установленому порядку. В інструкціях по застосуванню цих засобів вказані режими для знезараження об’єктів при вірусних інфекціях.

      Для дезінфекції можуть бути використані засоби з різних хімічних груп: галоїдовмісні препарати (в концентрації активного хлору в робочому розчині не менше 0,06% – ДезТаб, Дезанол Хлор, Хлорантін Актів, Дезактін, Соліклор, Ді-хлор, Біонол Форте), киснеактивні (перекис водню, озон – в концентрації не менше 3,0%), катіонні поверхнево-активні речовини (КПАР) – (Біодез-екстра, Велтолен, Вапусан, в концентрації в робочому розчині не менше 0,5%), третинні аміни (Бланідас 300, Бланідас Актив, Споросепт в концентрації в робочому розчині не менше 0,05%), полімерні похідні гуанідину (Вернедор-Плюс, Полісепт, Демос, Біор, в концентрації в робочому розчині не менше 0,2%), спирти (як шкірних антисептиків (АХД-2000, Стерилліум, Кутасепт та інші) і дезінфікуючих засобів для обробки невеликих за площею поверхонь – ізопропіловий спирт в концентрації не менше 70% за масою (Дезофаст, Септональ, Септофан), етиловий спирт в концентрації не менше 75% по масі. Склад діючих речовин зазначено в Інструкціях по застосуванню.

      Крім того, необхідно зауважити, що можна використовувати інші дезінфікуючі препарати, в інструкції до використання яких передбачено знезараження вірусних агентів. Використання деззасобів необхідно проводити згідно із вказаними в інструкції параметрами та Свідоцтва про державну реєстрацію деззасобу.

      Дезінфекційні заходи з недопущення поширення випадків COV1D – 19 проводяться:

      – У торгових центрах, супермаркетах, вокзалах, автостанціях та інших місцях масового скупчення людей проводиться вологе прибирання всіх приміщень з використанням дезінфекційних засобів не менше 3-х разів за зміну з ретельним провітрюванням. Знезараженню підлягають всі поверхні в приміщеннях, призначених для перебування клієнтів, пасажирів, інших, а також персоналу, зайнятого обслуговуванням, включаючи поверхні в приміщеннях, руки, предмети оточення, підвіконня, тумбочки, дверні ручки та інші об’єкти. Ручки дверей, поручні та інш. обробляються дезінфектантами на основі ізопропілового спирту в концентрації не менше 70% за масою (Дезофаст, Септональ, Септофан).

      – Транспорт: у транспортних засобах дезінфекційну обробку проводити після закінчення робочої зміни і висадки пасажирів, а протягом дня проводити вологе прибирання транспортного засобу. Дезінфекції підлягають: підлога, двері, поруччя, сидіння, кабіна водія;для дезінфекції можуть використовуватись дезінфекційні засоби та антисептики, зареєстровані відповідно до законодавства та мають чинне свідоцтво про державну реєстрацію, дезінфекцію здійснюють протиранням або зрошенням (гідропульт або розпилювач рідини. Норми витрат робочого розчину на 1 м кв. відображені в інструкціях до препаратів. Після закінчення дезінфекційної експозиції (витримки) транспортний засіб потрібно провітрити 15 хвилин та ретельно промити водою до зникнення запаху деззасобу.

      Громадянам необхідно дотримуватись заходів особистої гігієни – використовувати захисні маски; утримуватися від відвідування місць масового скупчення людей і контактів з хворими людьми з високою температурою.

      Запобіжні заходи під час проведення дезінфекційних заходів і першої допомоги при випадковому отруєнні викладені для кожного конкретного дезінфікуючого засобу в Інструкціях щодо їх застосування.

Краматорська міська філія ДУ «Донецький обласний лабораторний центр МОЗ України» готова надати консультації з питань проведення дезінфекційних заходів та провести розрахунок потреби в дезінфікуючих засобах: м. Краматорськ, вул. Аероклубна, 2, тел. (06264) 1-72-10, факс(06264) 1-72-10, E-mail: labcentre_kram@ukr.net.