Прийом ефірного цифрового телевізійного мовлення DVB-T2. Рекомендації по вибору антени для цифрового телебачення


Що найголовніше для впевненого, стійкого прийому цифрового телебачення? Антена. Не важливо, де знаходиться заміська садиба, для прийому цифрового сигналу доведеться вибрати телевізійну антену для дачі.

Види антен: активні і пасивні аналогові антени

Антена для телевізора на дачу може бути активною і пасивною. Якщо на традиційній зовнішньої є коробочка, в яку входить антенний кабель, а в самій коробочці встановлена плата узгодження (симметризатор), тоді вона є пасивною. Якщо ви використовуєте антену для дачі з підсилювачем, до якого підведено електроживлення, то вона – активного типу.

Антена для прийому цифрового телебачення на дачі

Слід вважати, що не буває «цифрових антен», «цифрових кабелів», «цифрових підсилювачів». Є ефірні антени, коаксіальні кабелі, антенні підсилювачі. Їх параметри і вартість ніяк не співвідносяться ні з цифровим, ні з аналоговим стандартом телебачення (ТБ).

Для цифрового ТБ на дачі підійдуть звичайні дециметрові (ДМВ) або широкосмугові антени (МВ-ДМВ).

Яку антену поставити на дачі для далекого прийому? Многодиректорна на максимально можливій висоті, точно спрямована на вежу транслятора, дасть найкращий результат. Загальне правило: більш довгі антени, з великою кількістю перекладин (ці поперечини називаються «директора») забезпечують набагато кращий прийом, ніж короткі.

Мал.1 Антена для далекого прийому

Параметри ТВ сигналу

Рівень – показник того, наскільки сильний телевізійний цифровий сигнал на вході в тюнер. У меню будь-якого ефірного цифрового тюнера є функція, яка показує рівень сигналу.

Якість – це головний показник антени. Він показує, наскільки ТВ сигнал придатний для декодування цифрового без помилок. Цифровий тюнер сам вираховує якість і може показувати його через своє меню.

Мал.2 Рівень сигналу на приставці

Виставивши частоту потрібного мультиплексу, на екрані телевізора графічно відобразяться рівень і якість сигналу. А потім, повертаючи антену в різні напрямки, а також встановлюючи її в різні місця, можно оцінювати, як змінюються ці параметри.

Надзвичайно важливо правильно розмістити антену на дачі. 1-2 метра в будь-яку сторону, і прийом може сильно змінитися. Чим вище розташована антена, тим краще. Чим далі від великих металевих об’єктів, тим краще.

Причини погіршення сигналу

Що потрібно робити і чого не робити, щоб отримувати більш-менш якісний цифровий сигнал і не погіршувати його?

Поради для отримання максимального антенного сигналу полягають в наступному. Якісна, вузьконаправлена антена для телевізора на дачу розміщується подалі і вище від великих металевих предметів. Бажано, щоб на уявній лінії від антени до телевізійного передавача не було дуже високих загороджень: пагорбів, териконів, високих дерев. Встановіть вашу антену подалі від залізного даху вашого дачного будинку, і в жодному разі – під самім залізним дахом.

Щоб не погіршувати отриманий сигнал, укладайте правильно кабель:

-не купуйте самий дешевий кабель з практично відсутньою опліткою;

-не варто максимально скорочувати кабель;

-не робіть гострих заломів кабелю;

-зайвий кабель не скручуйте в бухту.

Навіть якщо з’єднати шматки кабелю стандартним коаксіальним роз’ємом, якість сигналу гарантовано погіршиться.

Використання підсилювача

Навіщо взагалі підсилювач? Він компенсує втрати сигналу на кабелі. Насправді його необхідність умовна. Тільки антена приймає сигнал, і тільки від неї залежить якість сигналу. Але поки сигнал дійде по довгому кабелю до тюнера, він значно ослабне. Якщо вулична антена для дачі встановлена на значній відстані від телевізора, наприклад, у 30-40 метрів і більше, в цьому випадку підсилювач виручає.

Якщо на дачі сигнал від трансляційної вишки досить сильний, то його втрати в кабелі несуттєві. Але якщо він відносно слабкий, важливо зберегти весь сигнал, прийнятий антеною. Тому він посилюється за допомогою антенного підсилювача, а потім, посилений, він йде по кабелю до тюнера.

Особливості використання антенного підсилювача:

– йому потрібне електроживлення (якщо підсилювач може працювати від живлення 5 Вольт, то можна подавати живлення на нього від самого тюнера, таке електроживлення не має пульсацій. Більшість антенних підсилювачів працюють від живлення 12 Вольт);

– він може перегоріти під час сильної грози, особливо якщо немає хорошого заземлення;

– електроживлення підсилювача з часом може стати не дуже якісним, це зіпсує вам сигнал;

– підсилювач може посилювати сторонній сигнал, і цим погіршувати корисний антенний сигнал.

Антенний підсилювач безсилий або шкідливий, якщо:

-сигнал сильніше, ніж потрібно для підсилювача;

-антена, крім потрібного сигналу, ловить також сторонній сигнал, і його вплив різко збільшиться після підсилювача;

-антенний сигнал критично низький.

Надійність

Надійна антенна  – це промислово виготовлена антена. Вона повинна бути добре закріплена на щоглі і кабель, відповідний до неї, не повинен бовтатися на вітрі. Якщо підсилювач встановлений не на самій антені, жорстко прикріпіть її до якоїсь нерухомої опори. Добре заклейте коробку з підсилювачем від вологи або залийте силіконом. Все це потрібно зробити тільки після остаточної установки.

Якщо антену з симетризатором поставити над дахом, а підсилювач поставити нижче, під дахом, то це дає додаткову зручність в обслуговуванні, тому що періодично підсилювач потрібно заглядати, зачищати з’єднання, прибирати павутину з коробочки.

Приклади деяких дачних антен

Ворона

Ця недорога антена для дачі дає непоганий результат. Якщо  планується брати цією антеною тільки цифрове телебачення, то два її довгих бічних «вуса» можна відкрутити.

Хвильовий канал

Дають добрі результати, особливо для віддаленого прийому сигналу, коли він досить слабкий.

Польська

Дуже багато телеглядачів використовують «польську» антену – сітка і чотири ряди вусиків. Не важливо, де була виготовлена, її звикли називати «польська», а іноді «сітка». Дуже часто вона демонструє не найкращі характеристики для прийому цифрового сигналу.

В цілому, для прийому цифрового телебачення DVB T2 на дачу, навіть дуже чутлива. Підсилювач цієї антени може працювати від живлення 5 Вольт, яке можна брати від цифрового тюнера, і тоді не потрібно використовувати додатковий блок живлення.

Зигзагоподібні

Слабо захищені від перешкод, але мають досить рівномірну частотну характеристику.

Кімнатні

Лише в дуже рідкісних випадках кімнатна антена показує хороші результати для цифрового телебачення.

Якщо в будинку поганий сигнал, ніяка кімнатна антена не допоможе. Зовнішня – ось вирішення проблеми, якщо в кімнаті прийому немає.

Супутникова

Ефірне цифрове телебачення Т2 не приймає супутниковий сигнал. Через супутниковий тюнер приймати ефірне телебачення в стандарті DVB-T2 не можливо. Тюнер Т2 до супутникової «тарілки» підключати не має сенсу. Сигнал Т2 приймається  з найближчої трансляційної вишки в дециметровому діапазоні на звичайну ефірну антену для дачі, а не «тарілку».


Інші матеріали з прийому цифрового телемовлення DVB-T2

Налаштування прийому ефірного цифрового телевізійного мовлення DVB-T2

Приймання українського мовлення в цифровому стандарті