Про пенсійні виплати, що залежать від віку


1 жовтня у всьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку, проголошений Генеральною Асамблею ООН. Також в нашій країні це ще і День ветерана.

Турбота про громадян похилого віку, ветеранів та інвалідів необхідна кожної хвилини не як відзначення святкової дати, а як повага до людей, які своєю багаторічною працею заслуговують на глибоку пошану нащадків.

На законодавчому рівні обумовлено ряд пенсійних виплат, які встановлюються в органах Пенсійного фонду України при досягненні особою певного віку. Насамперед це пенсія за віком, яка у відповідності із статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» призначається після досягнення особою 60 років за наявності страхового стажу на час досягнення пенсійного віку у період з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – не менше 27 років. З кожним наступним роком необхідний страховий стаж збільшується на 1 рік і, починаючи з 1 січня 2028 року необхідний стаж роботи для призначення пенсії в 60 років становитиме 35 років як для жінок так і для чоловіків.

Ще однією виплатою, яка залежить від віку – є мінімальний розмір пенсії за віком. Так у непрацюючих пенсіонерів, які досягли 65 років та мають страховий стаж чоловіки 35 років, а жінки 30 років, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи зазначену норму на сьогодні мінімальний розмір пенсії у таких осіб не може бути менше 2000,00 грн.

Для підвищення рівня соціального захисту громадян яким виповнилось 80 років, Урядом прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році”. Відповідно до постанови з 1 квітня 2020 року пенсіонерам, які досягли віку 80 років і старше, до пенсій встановлено щомісячну компенсаційну виплату у розмірі до 500 гривень. У 2020 році компенсаційну виплату отримують пенсіонери, у яких пенсія не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2019 рік (9205,19 грн.).

Крім того, для громадян старше 80 років, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та мають страховий стаж не менше 25 років чоловіки та 20 років жінки, мінімальна пенсійна виплата не може бути меншою, ніж 2600 гривень.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 908 «Про підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни та деяких інших осіб, яким виповнилось 100 і більше років» згідно із якою ветеранам війни, особам, які мають заслуги перед Батьківщиною, та особам на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», яким виповнилось 100 і більше років, виплата підвищень (надбавок) до пенсії, передбачених цими Законами здійснюється у потрійному розмірі.

Іншим особам, яким виповнилось 100 і більше років, встановлюється підвищення до пенсії у розмірі 189,80 грн.

Приємно зазначити, що на сьогодні в Краматорську мешкає близько 8,5 тис. осіб,  які досягли 80 – річного віку та 7 осіб, яким виповнилось 100 і більше років.

Адміністрація управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області