Поліомієліт- загроза для дитини


Пам'ятка з профілактики поліомієліту

Поліомієлітгостре інфекційне захворювання вірусного походження, яке виникає в результаті інфікування вірусом поліомієліту та уражає центральну нервову систему, викликаючи паралічі та закінчується у важких випадках смертю. Для даного захворювання характерна сезонність у літньо-осінні місяці.

Скільки живе вірус в навколишньому середовищі?

Вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді, до 3-4 місяців – у молоці,  до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення. Віруси, які викликають захворювання добре переносять замороження та висушування, але гинуть під дією температури 60-70°С протягом 30 хвилин, а при 90-100° – одразу.

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу є фекально-оральним. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може переноситися мухами.

Інкубаційний період в середньому триває 7-21 день. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років, але зараження може відбутися і серед осіб, які досягли зрілого віку і не отримували в дитинстві щеплення проти поліомієліту.

Легка форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається менінгіт. При важкій течії хвороби розвивається паралітична форма,  з паралічем м’язів, деформацією кінцівок і смертельно небезпечними проблемами з диханням.

Що сприяє розвитку поліомієліту?

відсутність або неповний курс вакцинації проти поліомієліту;

вживання питної води поганої якості;

не дотримання правил особистої гігієни.

Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?

Обов’язкове дотримання графіку профілактичних щеплень. Якщо дитина з будь-яких причин не отримала щеплення, негайно потрібно звернутися до найближчої лікарні з надання амбулаторно- поліклінічної медичної допомоги.

Що робити батькам, якщо дитина захворіла?

При появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря та при необхідності госпіталізувати.

Хворому необхідно виділити окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.

У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів.

Пам’ятайте!  Поліомієліт – дуже небезпечна хвороба. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання.

Державна установа «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»