Пільги донорам у сфері праці


Пільги донорам у сфері праці передбачені статтями 12 та 20 Закону України від 30.09.2020 № 931 «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (попередня назва закону – Закон України «Про донорство крові та її компонентів») та статтею 124 Кодексу законів про працю України.

Керівники підприємств, установ, закладів, організацій зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи працівників, які виявили бажання стати донорами крові та/або компонентів крові, у дні донації крові та/або компонентів крові (стаття 12 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»).

У дні донації крові та/або компонентів крові такі працівники звільняються від роботи із збереженням за ними середнього заробітку    (частина 2 статті 20 Закону України від 30.09.2020 № 931 «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»).

Звертаємо увагу! День відпочинку із збереженням середнього заробітку надається безпосередньо після дня здійснення донації крові та/або компонентів крові. За бажанням працівника цей день приєднується до щорічної відпустки.

Працівники зобов’язані не пізніше як за один робочий день до дня донації крові та/або компонентів крові повідомити керівника письмовою заявою про намір пройти обстеження і здати кров.

В заяві працівнику необхідно вказати коли він бажає отримати день відпочинку – безпосередньо після дня донації або разом із щорічною відпусткою.

Після цього роботодавець видає наказ про увільнення працівника від роботи на час донації крові зі збереженням середнього заробітку. Підставою для звільнення від роботи, навчання або служби відповідно до цієї статті є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та/або компонентів крові.

Якщо працівник здав кров у період відпустки, щорічну відпустку продовжують на один день на підставі заяви про продовження щорічної відпустки. У разі донації у вихідні, святкові та неробочі дні, працівнику надається додатковий день відпочинку зі збереженням за ним середнього заробітку в разі, якщо цей (наступний за днем донації) день є для нього робочим згідно з графіком роботи.