Останній день навчань в краматорських школах – 29 травня

15.05.2020, 14:29, 242,

Навчальний рік у краматорських школах добігає кінця. Цьогоріч затяжний карантин вніс свої корективи, змушуючи освітян знаходити нові форми роботи з учнями. Учням та їх батькам також довелося опановувати нові для них методи та технології дистанційної освіти. Між тим, скоро літо, отримання документів про здобуття освіти та вступна кампанія у вищі навчальні заклади. На питання, які задають багато батьків, відповідає начальник управління освіти Краматорської міської ради Марина Валеріївна Мозолева.

      Коли завершиться навчальний рік

     Є лист Міністерства освіти і науки України, в якому чітко розписано все те, що стосується завершення навчального року, оцінювання, проведення державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання, тощо.

     З огляду на цей лист, кожна школа має право встановлювати тривалість навчального року в зазначених межах, але навчання повинно завершитися не пізніше 1 липня.

     14 травня на нараді з директорами шкіл ми визначили датою завершення 2019-2020 навчального року – 29 травня, яке буде останнім навчальним днем. До цієї дати в усіх класах має відбуватися дистанційне навчання, проведення залікових, контрольних та підсумкових робіт.

      Як буде відбуватися дистанційне оцінювання учнів

     Оцінювання відбуватиметься на підставі врахування оцінок за період дистанційного навчання, оцінок за контрольні роботи, та найголовнішою буде оцінка за перший семестр. Ми знаходимо з вчителями спільну мову в сенсі того, що в цьому році слід поставитися дуже обережно до здоров’я дітей, оцінювати учнів з урахуванням принципу збереження їх здоров’я, запобігаючи емоційному, ментальному і фізичному перенавантаженню. Необхідно зробити оцінювання більш лояльним на користь учня.

      Стосовно дистанційної освіти

     Важко було всім – і вчителям, і учням, і батькам. Карантинні умови у нас вводяться щороку, і це не останній карантин в житті наших шкіл і дитячих садків. Ми зараз узагальнюємо набутий досвід, і будемо готуватися до більш зваженого впровадження дистанційної освіти на майбутнє.

     Управління освіти проводило он-лайн анкетування батьків, учнів і вчителів. Ми попросили заповнити гул-форму, в якій ставили декілька запитань для того щоб з’ясувати для себе на скільки успішно в місті впроваджується дистанційне навчання, які проблеми при цьому виникають, які незадоволення мають батьки учнів.

     Результати анкетування нас здивували, бо відповіді батьків і вчителів збігаються майже на 80%. Ми переконалися в тому, що дистанційна освіта впроваджується та сприймається всіма сторонами процесу. Є проблемні предмети, з яких важко організувати цю роботу. Це, на сам перед, такі предмети як фізична культура, праця, мистецтво. Також не в повній мірі дистанційно можна організувати виховну роботу. Але більшість батьків і вчителів результати дистанційного навчання оцінили достатньо високо. Учні під час анкетування майже одностайно зазначили, що хочуть до школи.

      Коли дев’ятикласники та випускники отримають свідоцтва

     Учні дев’ятих класів в цьому році звільнені від державної підсумкової атестації. Вони отримають документи про освіту орієнтовно з 15 по 19 червня. Ми вже передали до Києва повну базу даних для оформлення свідоцтв про закінчення базової освіти, і чекаємо на друк. Тут у нас проблем немає.

     Складніша ситуація з випускниками 11 класів, оскільки вона пов’язана з проведенням зовнішнього незалежного оцінювання. Є два сценарії, які бачить Міністерство. На сьогодні ми налаштовані все ж таки працювати за сценарієм №1, за яким з 25 червня починається сесія зовнішнього незалежного оцінювання.

      Як буде відбуватися ЗНО

     Ми дуже сподіваємось, що до 25 червня буде впроваджено поетапний вихід з карантину і нам дозволить це зробити епідеміологічна ситуація. Так було б краще і для дітей-випускників, і для їх батьків, і нам було б простіше організувати зовнішнє незалежне оцінювання. Краматорськ є центром проведення ЗНО, наші заклади є пунктами тестування, понад 600 наших педагогів задіяні у проведенні цієї процедури.

     Це вже буде період масових відпусток вчителів, і тому в нас виникає певне занепокоєння тим, чи ми зможемо повністю забезпечити всі пункти тестування кадрами. Але ми сподіваємось на те що більшість з наших людей залишиться в місті, і тому ми спрацюємо добре. Бо це вже навчені кадри, які мають досвід роботи, які мають відповідні сертифікати, що дозволяють брати участь у ЗНО.

      Стосовно випускних вечорів та останніх дзвоників

     Питання багатьох батьків стосується проведення випускних вечорів у одиннадцятикласників. Сьогодні, проводячи нараду з директорами, я налаштовувала своїх колег демократично поставитися до цього питання у разі проведення ЗНО, яке є масовим заходом. Під час проведення ЗНО у великих пунктах тестування буде працювати до 300 людей. Тільки обслуговуючого персоналу там буде до сотні, а ще будуть абітурієнти. Тому це масові заходи.

     Якщо ми проводимо вже такі масштабні масові заходи, то, напевне, варто спрацювати і не псувати дітям та батькам свято, яке відбувається раз у житті. Тому на проведення таких урочистих педагогічних рад, з урочистим врученням документів, ми налаштовані.

     Останніх дзвоників та традиційних урочистих лінійок у школах в цьому році не буде.

      Стосовно дитячих садочків та літніх пришкільних таборів

     В цьому році ми заздалегідь підготувалися до відкриття пришкільних таборів. Ми закупили все, що необхідно для роботи цих таборів. Це і дитяча форма, і різні спортивні знаряддя, багато чого. Але, на жаль, сьогодні ми маємо великий сумнів в тому, що ми зможемо в цьому році їх відкрити.

     Офіційно карантин продовжено до 22 травня. Ми слідкуємо за результатами всіх засідань Кабінету міністрів з приводу карантинної ситуації. Якщо карантин буде знято, наприклад, на кінці червня, то ми маємо змогу відкрити табори в липні. Але, перед тим як це робити, ми опитаємо батьків, ми врахуємо, чи будуть відкриті дитячі садочки.

     Дитячі садочки, це найбільш проблемне питання, бо батьки мають працювати, а дітей нема на кого полишити. Дуже складно працювати батькам, які мають малечу. Я також вважаю, що це питання повинно бути розглянуто дуже ретельно. Забезпечення карантинних заходів, воно ж буде покладено на плечі місцевого бюджету. Коли відкриються дитячі садочки, а в вересні і школи, ми маємо забезпечити дітей і засобами індивідуального захисту, і дезінфікуючими засобами, і засобами додаткової вологої обробки, і таке інше. Тому це буде додаткове навантаження на нас, це зрозуміло, але разом з тим ми керуємось виключно документами – все буде залежати від того, яким буде рішення Кабінету міністрів.

     Можливо буде якесь послаблення карантину, і тоді, відповідно, якщо будуть відкриті дитячі садочки, то я не бачу перешкоди відкрити і пришкільні табори. В них не збираються діти зі всього міста, бо вони районовані – в цих таборах збираються діти з одного району міста.

     Безумовно, для нас це додаткове навантаження. Нам треба буде забезпечити в цих таборах роботу вихователів, коли вони пребувають у своїй тарифній відпустці. Але все ж таки розуміючи, що діти залишаться у місті без оздоровлення, ми на це підемо.

     Якщо буде рішення Кабміну стосовно відкриття дитячих садочків, то управління освіти готове розглянути питання відкриття як дитячих садочків, так і пришкільних таборів.

      З нового навчального року навчання тільки українською

     Я ще хотіла звернути увагу на те, що в нас є програмний документ, який регламентує старт нового навчального 2020-2021 року, як старт переходу повністю на українську мову навчання.

     З 1 вересня в Україні повністю зникають класи з російською мовою навчання. В зв’язку з цим ми завчасно працювали над тим щоб цей процес був поступовим, щоб він не був болісним. Ми провели безліч методичних нарад, розповідали, як це треба робити поетапно, як один й той же урок проводити двома мовами, щоб діти звикали. Тобто був перехідний період.

     Разом з тим ми не завжди знаходили розуміння у деяких керівників шкіл. Тепер у нас в місті є три проблемні школи, які своєчасно не впровадили україномовне навчання в середній ланці. Тобто жодного українського класу з 5 по 9 в цих школах не було, і ось зараз вони стануть всі українськими. Я співчуваю їх керівникам, бо для дітей це буде серйозна проблема. Сюди ж додасться і проблема замовлення підручників – нові підручники друкуються виключно державною мовою. Користуватися російськомовними підручниками не буде можливо, оскільки це йде врозріз з освітньою політикою держави.

     Ми бачимо в цьому проблему. До нас свого часу не дослухались ці керівники, вони не впроваджували цю роботу. В одній із шкіл навіть було неодноразово проведено батьківські збори, на яких батьки вимагали перевести їх дітей з четвертого російськомовного класу в п’ятий перехідний, щоб п’ятий зробити україномовним. П’ятий клас, це якраз такий період, коли безболісно відбувається такий перехід. І під натиском батьків в листопаді директор таки зробив цей клас україномовним.

     В цих трьох школах дітям з нового навчального року буде складно навчатися, бо в них не було перехідного періоду. Нерозуміння політики держави деякими керівниками шкіл, воно дивує. Так, нам всім звично спілкуватися російською мовою. Але час вимагає від нас іншого підходу – не можеш перебудуватися? Тоді пробач, звільни посаду для того, хто зможе.

     Як будуть зараховувати учнів до першого класу, чи необхідна довідка з лікарні

     Деяких батьків турбує питання зарахування дітей до першого класу, бо для цього необхідно надати медичну довідку про стан здоров’я дитини.

     Зарахування до першого класу в цьому році має відбутися до 1 червня. Нами керівникам шкіл було надано рекомендацію – поки що не вимагати з батьків цих дітей медичну довідку. Достатньо заяви батьків, копії документів про народження дитини, анкети, копії документів про місто проживання родини.

     Всі ці довідки, окрім медичної, зараз можливо отримати вільно. Бо медична довідка є такою, яку необхідно оформлювати не один день, доведеться побігати по кабінетах лікарів, показати дитину всім фахівцям. Тому ми зараз йдемо на такий крок, але влітку, до моменту настання 1 вересня, у батьків буде змога зібрати всі ці документи. Батьки поки що можуть не хвилюватися – дітей будуть зараховувати до 1 класу без медичних довідок, їх можна буде донести пізніше.

     Стосовно навчання в інклюзивних класах та спеціалізованих груп дитячих садочків

     Я хочу звернутися до батьків дітей, які мають певні захворіння та потребують особливої уваги і навчання в інклюзивних класах або в спеціалізованих групах дитячих садочків. Інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ, знаходиться у правому крилі ЗОШ №16) працює зараз і буде працювати влітку. Фахівці проводять обстеження дітей і надають документи, які є підставою для зарахування дитини в інклюзивний клас або для організації індивідуального навчання.

     Ми маємо знати заздалегідь, скільки нам треба відкрити перших інклюзивних класів. Бо рішення про відкриття інклюзивних класів приймає сесія міської ради. Для того, щоб управління освіти встигло вчасно відкрити інклюзивні класи, батьки дітей з особливими потребами повинні надати в управління необхідні документи не пізніше 15 липня, це крайній термін. Діти тих батьків, що не встигнуть надати в управління освіти міської ради відповідну довідку з ІРЦ, не зможуть попасти у відповідні класи шкіл або групи дитячих садочків.