Не спалюйте суху рослинність – це злочин!


Щороку з настанням теплої погоди різко збільшується кількість загорянь, що виникають в природних екосистемах, – практично щодня палають ліси, степи, очерет навколо водойм, перетворюючи величезні ділянки території на чорні згарища. Причина цього – необережне поводження людей з вогнем або навмисне підпалювання сухостою.

При цьому люди, випалюючи суху рослинність, впевнені, що допомагають природі «оновитися» після зими. І навіть не замислюються над тим, що такі випали призводять до загибелі не лише рослин, але й птахів, чиї гнізда ховаються у траві або чагарниках, дрібних тварин, плазунів, які не мають змоги швидко покинути небезпечне місце. Внаслідок цього екосистема нашого краю зазнає нищівного впливу, збіднюються й до того не надто багаті місцеві флора і фауна.

Нерідко загоряння сухостою призводить до непоправних наслідків, перекидаючись на житлові будинки, господарчі споруди. Достатньо згадати минулорічні масштабні лісові пожежі в Луганській області!

На жаль, не є виключенням і наше місто. Лише впродовж кількох останніх днів на території Краматорська зафіксовано декілька випадків загорянь, внаслідок яких знищено понад 3,6 га сухої трави, у тому числі й у заповідній зоні – на ділянці Регіонального ландшафтного парку «Краматорський». А пожежа поблизу селища Біленьке у вересні минулого року? Місто практично втратило 16,7 га хвойних насаджень!!! І на повне відновлення цієї втрати необхідно кілька десятиліть! Але ж цього могло й не статися, якби хтось проявив відповідальне ставлення до вимог пожежної безпеки!

Звертаємо увагу всіх мешканців міста: нещодавно Верховна Рада України прийняла, а Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та на землях інших категорій», яким заборонено випалювання сухої рослинності, в тому числі у прибережно-захисних зонах: вздовж річок, навколо водойм тощо.

Крім того, внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, які значно посилюють відповідальність за самовільне випалювання рослинності або її залишків. Зокрема, статтею 77-1 передбачено, що «випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060-6120 гривень) і на посадових осіб – від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300-21420 гривень).

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6120-12240 гривень) і на посадових осіб – від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21420-30600 гривень)».

Нагадуємо, що протягом пожежонебезпечного періоду потрібно суворо дотримуватися наступних правил:

– не розводити відкритий вогонь біля лісової зони, в полях та в степу;

– не залишати недопалки та сірники на сухій трав’янистій підстилці;

– категорично заборонено випалювати сміття та рослинні залишки;

– не організовуйте складання легкозаймистих матеріалів поблизу очерету;

– не залишайте без нагляду розпалені багаття та не дозволяйте дітям розводити вогнища;

– не розпалюйте вогнище при сильних поривах вітру;

– залишаючи місце відпочинку, обов’язково загасіть вогнище водою чи піском до повного припинення горіння або тління.

Пам’ятайте, що пожежі в екосистемах – лихо, яке може призвести до дуже тяжких наслідків! Якщо ви помітили займання на відкритих територіях — сповістіть про це Службу порятунку за номером 101!

Управління з питань цивільного захисту