Найбільш поширені питання, які турбують працівників та роботодавців в період карантину


 У зв’язку зі спалахом коронавірусу у світі 11 березня Уряд запровадив карантин на всій території України з 12 березня 2020 року. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».

      Введений карантин суттєво впливає на діяльність більшості суб’єктів господарювання. Тож запитань виникає чимало. Такі як оплата праці, надання відпусток, у тому числі щодо примушення до написання заяв на відпустки без збереження заробітної плати, оформлення трудових відносин, звільнення, зокрема щодо примушення до написання заяв на звільнення. Найбільше працівників турбують питання щодо їх прав на оплату праці під час карантину та гарантії на належні умови праці.

Інспектори праці нагадують, що під час оголошення карантинних заходів, працівники мають право:

– брати оплачувані відпустки та, за бажанням, відпустки без збереження заробітної плати;

– на оплату простою, у разі припинення господарської діяльності;

– працювати дистанційно або ж використовувати гнучкий режим робочого часу;

– працювати на умовах скороченого та неповного робочого часу;

– на допомогу по частковому безробіттю тощо.

До уваги роботодавців, варто зазначити, що наразі питання організації роботи може бути вирішено кількома способами, в тому числі:

– надання працівникам невикористаних основних та додаткових щорічних відпусток;

– надання відпусток без збереження заробітної плати, але виключно за бажанням працівника;

– запровадження роботи змінами, дистанційної роботи, гнучкого графіка роботи, неповного робочого часу тощо;

– забезпечення працівників засобами індивідуального або колективного захисту при продовженні роботи, а також можливість максимально безпечного прибуття з дому на робоче місце;

– оголошення простою у разі тимчасового припинення господарської діяльності із оплатою у розмірі 2/3 тарифної ставки (посадового окладу);

– отримання допомоги по частковому безробіттю (роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва за період проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та у разі відсутності у роботодавця заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування).

      Цей перелік не є вичерпним. Шляхом колективних та індивідуальних переговорів можливо знайти інші варіанти організації роботи у цей складний період.

      Звертаємо увагу роботодавців на неприпустимість порушень законодавства про працю, в тому числі щодо примушення працівників до написання заяв про надання відпусток без збереження заробітної плати або до звільнення за власним бажанням чи за угодою сторін. У разі наявності порушень законодавства будуть вжиті всі заходи у межах повноважень щодо усунення порушень та притягнення до відповідальності винних посадових осіб. Будь яке порушення законодавства тягне за собою відповідальність посадових осіб, які допустили порушення (дисциплінарна, адміністративна та кримінальна), а також фінансові санкції (у разі не усунення порушень). Крім того, порушення законодавства про працю тягнуть за собою вирішення індивідуальних трудових спорів у суді і, відповідно, судові витрати та відшкодування працівникам нанесеної шкоди.