Льодовий покрив водоймищ – небезпечний!


Тонка та неміцна крига на водоймах є найпоширенішою небезпекою в зимовий період.

У нашому регіоні на водоймах міста вже утворився льодовий покрив, але через короткі похолодання він ще надто тонкий, а отже, є дуже небезпечним. Постійні коливання температури повітря від морозів до потеплінь, часті опади значно зменшують міцність льодового панцира річок, ставків та водосховищ. Така нестабільна льодова ситуація вкрай небезпечна. Все частіше і частіше засоби масової інформації повідомляють про трагічні події на замерзлих водоймах. Діти і любителі зимової риболовлі – саме ця категорія населення найчастіше потрапляє у небезпечні ситуації. Це трапляється знову і знову, незважаючи на численні попередження, застороги і заборони рятувальників. Саме тому ми в черговий раз нагадуємо про заходи безпеки на льоду, яких слід суворо дотримуватися. Зайвим це точно не буде!

Найкраще почекати, поки тривалі морози зроблять лід безпечним: для одного пішохода товщина криги повинна бути не менше 7 сантиметрів, а для обладнання ковзанки – не менше 10-12 сантиметрів (для масового катання – 25 см).

Небезпека може підстерігати на ділянках водойми, де крига найбільш тонка і ламка:

– в місцях впадання у водойму приток, струмків, промислових стоків;

– поруч з кущами, очеретом, в місцях, де водорості вмерзли в кригу;

– на ділянках, вкритих товстим шаром снігу;

– в місцях, де б’ють джерела, та на ділянках з швидкою течією.

Виходити на такий лід вкрай небезпечно!

Батьки! Ви повинні знати, чим займаються Ваші діти і де проводять вільний від навчання час! Не дозволяйте їм самостійно відвідувати замерзлі річки, ставки, водосховища, затоплені кар’єри тощо. Постійно пояснюйте їм небезпеку таких прогулянок!

Тим, хто є прихильником зимового підлідного лову риби, слід твердо пам’ятати, що таке дозвілля потребує особливо суворого дотримання правил безпеки, оскільки їхнє ігнорування призводить інколи до трагічних наслідків:

– не можна просвердлювати багато лунок поряд одна з одною;

– не слід збиратися великими групами на одному місці;

– не ловіть рибу поруч з вимоїнами чи ополонками та дуже далеко від берега;

– завжди майте під рукою міцну мотузку довжиною 12-15 метрів;

– тримайте поруч з лункою дошку, велику гілку або навіть накачані автокамери.

Що робити, якщо ви все ж таки провалилися під кригу?

Слід широко розкинути руки по краях льодового пролому, намагаючись зачепитися за міцний край льоду та утримувати тіло у більш-менш горизонтальному положенні. Дійте рішуче і не лякайтеся. Пам’ятайте: паніка – не найкращий помічник.

Намагайтеся без різких рухів вибратися на лід, не обламувати краї ополонки, а наповзаючи грудьми на кригу і по черзі витягуючи на поверхню ноги. Вибравшись з ополонки, відкотіться від неї, а потім, не встаючи, повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду вами вже перевірена. Незважаючи на те, що вода і холод будуть вас підштовхувати побігти, аби зігрітися, зберігайте обережність до самого берега, а тоді вже – хутко до теплого приміщення!

 Якщо хтось на ваших очах провалився під лід, негайно повідомте його і оточуючих, що йдете йому на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них до пролому.

Наближатися до ополонки слід тільки повзком, широко розставивши при цьому руки. Не підповзайте до самого краю ополонки, інакше у воді опиняться вже двоє. Необхідно за 3-4 метра кинути людині, що провалилися, мотузку, шарф, ремінь або подати дошку, міцну жердину.

Якщо ви не один, візьміть один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і обережно рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – людина у крижаній воді з кожною хвилиною втрачає силу і здатність триматися на поверхні.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть разом з ним з небезпечної зони, утримуючи його від бажання підвестися і бігти. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, зніміть мокрий одяг, розітріть тіло, перевдягніть в сухий одяг і дайте гарячого чаю.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: відправлятися на замерзлу водойму поодинці вкрай небезпечно!

Боятися льоду не треба – необхідно лише розумно поводити себе на льоду. Ваша безпека – в обачності і обережності.