Інформаційне повідомлення для побутових споживачів Краматорського УГГ ПАТ “Донецькоблгаз” щодо можливості зміни постачальника природного газу з 1 липня 2020 року


З 1 липня 2020 р. набирає чинності Постанова НКРЕКП від 10.06. 2020 р. № 1080 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем», відповідно до якої відтепер побутові споживачі можуть ініціювати зміну діючого постачальника.

Відповідно до пункту 2 розділу V Правил постачання природного газу (зі змінами) – кожен побутовий споживач має право на вільний вибір постачальника шляхом укладення з ним договору постачання природного газу відповідно до умов та положень, передбачених цими Правилами;

Відповідно до пункту 4 розділу V Правил постачання природного газу (зі змінами) – побутовий споживач, який має намір змінити діючого постачальника, повинен звернутись до нового постачальника із заявою-приєднанням до договору постачання природного газу;

Відповідно до пункту 11 розділу V Правил постачання природного газу (зі змінами) – споживач зобов’язаний здійснити повний остаточний розрахунок з попереднім постачальником. Попередній постачальник не пізніше ніж через шість тижнів після виключення побутового споживача з Реєстру його споживачів в інформаційній платформі зобов’язаний виставити такому споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості, у тому числі за графіком погашення заборгованості (за його наявності) за договором постачання природного газу. Побутовий споживач зобов’язаний здійснити оплату такого рахунку не пізніше десяти робочих днів з дня виставлення такого рахунку. Якщо до початку процедури зміни постачальника на об’єкт побутового споживача було припинено (обмежено) постачання природного газу у зв’язку із наявною заборгованістю, постачання природного газу новим постачальником може здійснюватися після оплати всієї заборгованості перед постачальником, за ініціативою якого було припинено (обмежено) постачання природного газу.

У зв’язку із затвердженням постанови КМУ  №740 від 19.08.2020р. «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу», яка вносить зміни до постанови КМУ № 867 від 19.10.2018р., а саме, з постанови виключено абзац шостий пункту 14 про зобов’язання облгазів поставляти газ усім побутовим споживачам і релігійним організаціям на території своєї ліцензійної діяльності і кожен побутовий споживач має право на вільний вибір постачальника.

Алгоритм дій щодо зміни діючого постачальника передбачено розділом 5 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015р. із змінами. (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1382-15 )

Куди звертатись, щоб змінити постачальника газу?

Є два варіанти: або знаходити центр обслуговування клієнтів нового постачальника, або подати заявку онлайн на сайті газової компанії, яку Ви обрали.

Змінені правила дозволяють підписати її електронним цифровим підписом (ЕЦП), BankID (можна отримати у великих банківських мережах) чи SmartID. В якому форматі приймати документи від клієнта, кожен постачальник газу вирішуватиме самостійно.

Скільки на ринку є компаній, які можуть постачати газ населенню і як їх знайти?

Сьогодні компаній-постачальників газу приблизно 50. Всього ліцензії на торгівлю газом мають більше 500 компаній, проте не всі з них побудували необхідну інфраструктуру для роботи з побутовими клієнтами (контакт-центри, системи формування платіжок тощо).

Перевірити, чи компанія має право (ліцензію) на постачання газу можна на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Також у компанії, яка працює з побутовими клієнтами, повинен бути діючий веб-сайт.

Поки в Україні немає єдиного сервісу, де можна було б порівняти пропозиції різних постачальників. Ймовірно, він з’явиться трохи пізніше, в процесі подальшого розвитку газового ринку.

Адміністрація Краматорського УГГ