Художня рада затвердила проекти малих архітектурних форм

17.06.2020, 13:53, 137,

На засіданні художньої консультаційної ради міста, що відбулось 16 червня, було розглянуто та затверджено два проекти малих архітектурних форм, які пропонується встановити на території Краматорська.

     Перший проект «Народжені в Україні» було презентовано представником Клубу підприємців міста Краматорськ Іриною Сергієнко та відомим краматорським скульптором, заслуженим художником України В’ячеславом Гутирею – автором проекту.

     Другий проект «Пам’ятний знак «Бойова машина десанту – БМД-1 – Символ військової звитяги, бойового братерства та вірності Присязі десантників, морської піхоти та спецназу Збройних сил України» представляв голова громадської організації «Спілка десантників Донецької області» Сергій Власенко.

     «Народжені в Україні»

     Проект «Народжені в Україні» – це скульптурна композиція, присвячена скульпторам-авангардистам XIX сторіччя. Краматорський клуб підприємців пропонує встановити її в сквері «Лабірінт», біля сходів.

     Композиція складається з чотирьох скульптур, згрупованих навколо кубу. Кожна зі скульптур присвячена одному з українських митців, що внесли значний вклад в розвиток українського мистецтва, та символізують один зі стилів авангардизму, до створення якого мав відношення цей митець: Казимиру Малевічу, Давиду Бурлюку, Михайлу Бойчуку, Олександру Архипенко.

     Казимир Малевич – це культова постать мистецтва, автор «Чорного квадрату», батько супрематизму, філософ, новатор, геній.

     Давид Бурлюк – художник, поет, прозаїк, есеїст, парадоксальний теоретик, історик мистецтв, естрадник, театрал, видавець, журналіст, антрепренер, імпресаріо, один із засновників літературно художньої течії футуризму і кубізму.

     Михайло Бойчук – український художник, маляр-монументаліст, засновник самобутньої школи українського мистецтва «бойчукізм», лідер групи «бойчукістів», член Наукового товариства імені Шевченка, Українського наукового товариства, один із засновників монументального мистецтва України ХХ століття, представник «Розстріляного відродження».

     Олександр Архипенко – один із основоположників кубізму в скульптурі, Почесний член Об’єднання митців-українців в Америці та дійсний член Американської академії мистецтва і літератури, засновник школи пластики у Нью-Йорку, викладач Чиказької школи індустріальних мистецтв та університету в Канзас-Сіті, учасник 130 персональних виставок.

     Скульптури виготовлені з ямпільського пісчаника, видобутого з родовища на Житомирщині. Цей матеріал майже такий же твердий як граніт.

     Художня рада схвалила проект без заперечень.

     БМД-1

     Представлений Сергієм Власенко проект «Пам’ятний знак «Бойова машина десанту – БМД-1 – Символ військової звитяги, бойового братерства та вірності Присязі десантників, морської піхоти та спецназу Збройних сил України» визвав дискусії між членами художньої ради, як з точки зору вибору місця розташування пам’ятника, так і з точки зору доцільності його встановлення.

     Ініціатори пропонують встановити його на ділянці скверу поміж монументом «Вічний вогонь» та пам’ятним знаком «Гармата», біля майбутнього військового ліцею (колишній інтернат №3). Встановлення пам’ятного знаку підтримують Міністр обороні України та командувач десантно-штурмовий військ.

     В якості пам’ятного знаку пропонується встановити бойову машину десанту БМД-1. Це та сама БМД, котра приймала участь у визволенні Краматорська у 2014 році у складі 25-ї Окремої Дніпропетровської повітрянодесантної бригади. Під час боїв біля нашого міста цю БМД-1 було пошкоджено. До 2020 року машина знаходилась на ремонтному підприємстві в Житомирі.

     Наразі за участю представників 25 ОДПВБ на Житомирському підприємстві йде відновлення бойової машини, після чого її буде безкоштовно передано місту Краматорськ для встановлення в якості пам’ятного знаку.

     Голова громадської організації «Спілка десантників Донецької області» Сергій Власенко, так коментує майбутню подію: «Цього року 2 серпня виповнюється 90 років з дня створення десантних військ, з яких згодом було сформовано сучасні українські десантно-штурмові війська.

     В Верховній раді України на розгляді депутатів знаходиться законопроект, згідно з яким планується зробити 2 серпня Днем пошани воїнів-десантників всіх часів та поколінь та днем пам’яті всіх десантників, які загинули за незалежність України. Саме на 2 серпня заплановано відкриття цього пам’ятного знаку».

     Художня рада, після деякої дискусії, більшістю голосів затвердила проект цього пам’ятного знаку.