До уваги суб’єктів господарювання!


Донецька область за останній тиждень залишається в «помаранчевій» зоні, це означає, що необхідно продовжувати ретельно виконувати профілактичні заходи, спрямовані на запобігання поширенню COVID-19.

Діяльність суб’єктів господарювання на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) повинна здійснюватися відповідно до санітарних вимог та з урахуванням рекомендацій, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації.

Суб’єктам господарювання потрібно забезпечити недопущення перебування на робочому місці працівників з симптомами гострого респіраторного захворювання, підвищеної температури тіла.

У зв’язку з чим, перед початком роботи проводиться температурний скринінг усім працівникам.

Особи, в яких виявлено  температуру тіла понад 37,2° С або ознаки респіраторних захворювань не допускаються до виконання обов’язків.

При проведенні вимірювання температури тіла контактним методом, забезпечується обов’язкова дезінфекція виробу, яким здійснюється термометрія, після кожного його використання згідно з інструкцією виробника дезінфекційного засобу.

При наявності приміщень для відвідувачів, робота закладів має бути забезпечена з розрахунку один відвідувач на 10 кв. м площі торговельного залу за умови дотримання дистанції між ними не менше 1,5 метра із встановленням спеціальних позначок.

На вході до закладу, на робочому місці працівників або поруч з місцем видачі замовлень організовуються місця для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої  речовини понад 60% для ізопропілових спиртів та понад 70% для етілових спиртів. Доцільно розмістити яскравий вказівник про необхідність дезінфекції рук (наклейка, банер, тощо).

Допуск відвідувачів та перебування в приміщенні дозволяється тільки в респіраторі або захисній масці, так щоб були покриті ніс та підборіддя, про що на вході встановлюється відповідна інформація.

Робота працівників безумовно здійснюється в засобах індивідуального захисту (ЗІЗ) та одноразових рукавичках.

Після кожного зняття (ЗІЗ) та одноразових рукавичок працівник повинен ретельно помити руки з милом та обробити їх антисептичним засобом.

Використані ЗІЗ, одноразові рукавички та паперові серветки (рушники) збираються в окремі контейнери (урни) з кришками, які мають вкладиші з поліетиленових пакетів та відповідне маркування.

Суб’єкти господарювання повинні забезпечити:

  • постійну наявність рідкого мила, антисептиків та паперових рушників, використання багаторазових рушників заборонено;
  • протягом робочого дня (не рідше ніж кожні 2 години), перед відкриттям та після закінчення робочого дня/зміни проводити вологе прибирання з дезінфекцією виробничих приміщень та поверхонь, місць контакту рук працівників і відвідувачів (ручки дверей, місця сидіння, раковини, столи тощо);
  • утилізацію використаних ЗІЗ, одноразових рукавичок, паперових серветок;
  • обмежити скупчення працівників в закритих приміщеннях

                         Працівники повинні:

  • регулярно мити руки з милом або обробляти їх спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 3 години, та після відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, обслуговування тощо;
  • утримуватись від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань – кашель, лихоманка, ломота в тілі тощо;
  • самоізолюватись у разі виникнення симптомів респіраторних захворювань.