До уваги бджолярів та аграріїв Краматорської територіальної громади!


У аграріїв  розпочалася гаряча та відповідальна пора.У зв’язку з наближенням сезону обробки полів та садів хімічними засобами захисту рослин (ЗЗР), управління фітосанітарної безпеки Донецької області звертає вашу увагу на необхідність суворого дотримання регламентів застосування пестицидів при проведенні заходів щодо захисту рослин від шкодочинних об’єктів.

Сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок, асортимент,  повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» на поточний рік. Правила застосування пестицидів регламентуються Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСанПіН 8.8.1.2.001-98).

Відповідно до Державних санітарних правил до всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися згідно з нарядом при наявності посвідчення про спеціальну підготовку, допуску на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами та медичної книжки встановленого зразка.

Необхідно зосередити увагу на вимогах, яких обов’язково потрібно дотримуватися сільгоспвиробникам при роботі з пестицидами та агрохімікатами та які направлені на запобігання отруєнням бджіл.

Згідно Закону України ст.37 «Про бджільництво», фізичні та  юридичні  особи,  які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин,  зобов’язані не пізніше  ніж за  три  доби  до  початку обробки через засоби масової інформації ( радіо, місцева газета, телебачення, інші засоби інформації) попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів   від   оброблюваних   площ. При  цьому повідомляється дата обробки,  назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути вказані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл («небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»). Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку та інших медоносних культурах в періодцвітіння не проводять.

Порушеннязаконодавства про захистрослинтягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правовуабокримінальнувідповідальність,передбачену ст.21 Закону України “Про захистрослин”, ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».

Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Усі проведені хімічні обробки потрібно фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів.

Також нагадуємо і пасічникам про необхідність проведення реєстрації пасіки в місцевих державних адміністраціях або в сільських, селищних, міських радах, ОТГ.

Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про бджільництво» фахівці всфері ветеринарної медицини міських, районних управлінь, відділів Держпродспоживслужби області проводять обстеження пасіки та видають її ветеринарно-санітарний паспорт з відмітками. Необхідно завчасно планувати місця розташування (кочівлі) пасіки та інформування про це органи місцевого самоврядування, ОТГ, землевласника. З метою попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл перевезення (кочівля) бджіл на медозбір та запилення здійснюється на підставі довідки або ветеринарного свідоцтва на перевезення бджолосімей, яке видають фахівці у сфері ветеринарної медицини Держпродспоживслужби області.

При отруєнні бджіл пасічникам необхідно дотримуватись алгоритму дій при отруєнні бджіл пестицидами. Згідно з п.4.1. Інструкції з профілактики отруєння бджіл пестицидами для фіксування випадку отруєння бджіл необхідно повідомити сільську, селищну або міську раду, ОТГ, Держпродспоживслужбу області, суб’єкта господарювання, звернутися до Національної поліції з заявою. Після цього проводиться невідкладне обстеження пасіки комісією та відбір проб бджіл та рослин зі слідами пестицидів. Термін відправки проб на дослідження не повинен перевищувати двох діб.

Пам’ятайте! Сільськогосподарське виробництво та бджільництво залежне одне від одного! Тільки спільними зусиллями та взаємоповагою, дотриманням простих правил можливо забезпечити підвищення урожайності перехресно запилюваних рослин, зберегти здоровими бджіл та отримати корисні , екологічно чисті продукти бджільництва.Виконавчий комітет Краматорської міської ради

Виконавчий комітет Краматорської міської ради

Відділ контролю за обігом засобів захисту рослин управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області