Дайджест податкових новин за 9 січня


Донеччина: за минулий рік донарахування за актами перевірок склали більше 30 млн гривень

Податкові перевірки є ключовим інструментом забезпечення справедливості та прозорості в оподаткуванні. Завдяки ним контролюється фінансова дисципліна та забезпечується чесна конкуренція між компаніями.

Протягом січня-грудня 2024 року управлінням податкового аудиту проведено 267 перевірок (у т. ч. 108 зустрічних звірок, 126 фактичних перевірок).

За цей період донарахування узгоджених податкових зобов’язань за актами перевірок склали 30,65 млн грн, погашено зобов’язань за актами документальних перевірок на суму майже 5 млн гривень. Зменшено суму ПДВ, заявлену до відшкодування з бюджету за результатами перевірок на 37,3 млн. грн., від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом з ПДВ – 9,4 млн гривень.

Крім того, протягом 2024 року податківцями Донеччини розглянуто 93 повідомлення від платників податків – юридичних осіб, які згідно із п.п. 69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України надали повідомлення про неможливість вивезення або втрату первинних документів з територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані російською федерацією.


Щодо сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з 01 січня 2025 року

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що Законом України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у 2025 році відновлено обов’язок щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за себе на загальних підставах для фізичних осіб – підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерського господарства.

Фізичні особи – підприємці платники єдиного податку визначають базу нарахування єдиного внеску самостійно не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску повинна бути не менше мінімального страхового внеску.

У 2025 році – від 1760 грн. до 35200 гривень.

Фізичні особи – підприємці, крім платників єдиного податку, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства – сплачують єдиний внесок у розмірі 22 відсотка від суми доходу (прибутку), отриманої від відповідної діяльності. При цьому сума єдиного внеску повинна бути не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн.) за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).


Ще раз про застосування РРО /ПРРО при продажі товарів через Інтернет

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що відповідно до ст. 2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Таким чином, реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмний РРО (далі – ПРРО) не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, оскільки така операція не є розрахунковою, тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі ІВАN). У разі здійснення розрахунків в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим.


Податкова соціальна пільга для фізичної особи, яка працює неповний робочий день

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що відповідно до п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку на доходи фізичних осіб має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород) на суму податкової соціальної пільги, якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

У 2025 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить 4240,00 грн (прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 3028,00 грн х 1,4).

Тобто, фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на податкову соціальну пільгу за умови, якщо розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги.

Корисні посилання:

Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області