Дайджест податкових новин за 5 липня


Про особливості сплати єдиного внеску

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно проводити нарахування та в повному обсязі сплачувати єдиний внесок. Порядок нарахування встановлено нормами Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями. Передача платниками єдиного внеску своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків сплати головою сімейного фермерського господарства внесків за себе і членів такого господарства. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених ст. 25 Закону №2464. У випадках повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до Закону №2464 несуть зобов’язання із сплати єдиного внеску, сума недоїмки підлягає списанню.


Стосовно оподаткування доходів з надання в оренду квартир

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що згідно з п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування).

Такий дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором – 1,5 відсотка.

Якщо орендарем є фізична особа, яка не є самозайнятою особою, то відповідальним за нарахування та сплату податку до бюджету є платник податку – орендодавець. При цьому він самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені ПКУ для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплачених протягом звітного податкового року податків та сума податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яку необхідно подати до 1 травня, наступного за звітним.

У разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об’єктів нерухомості нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою орендодавця за формою та спосіб, встановлені Кабінетом Міністрів України. За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації нотаріус несе відповідальність, передбачену ст. 119 прим. 1 ПКУ.

Водночас якщо орендарем є фізична особа – підприємець чи юридична особа, то податковим агентом платника податку – орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об’єктів житлової нерухомості є орендар.

Разом із тим, об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Доходи від надання в оренду (суборенду), житловий най (піднайм) нерухомого майна оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.


Аудитом Донеччини донараховано до бюджету майже 10 мільйонів гривень

З початку 2024 року податківцями Головного управління ДПС у Донецькій області проведено 151 перевірку суб’єктів господарювання. Якщо конкретизувати, то в цю кількість входить також 52 зустрічні звірки та 87 фактичних перевірок.

За результатами контрольно-перевірочних заходів донараховано податкових зобов’язань на 9,7 млн грн, погашено за актами документальних перевірок – 4,5 млн гривень.

Крім того, управлінням податкового аудиту протягом січня-червня поточного року розглянуто 59 повідомлень від платників податків – юридичних осіб, які згідно із пп. 69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України надали повідомлення про неможливість вивезення або втрату первинних документів з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані російською федерацією.


Зміни до ПКУ в частині зупинення реєстрації податкової накладної набрали чинності з 16 червня 2024 року

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що 16 червня 2024 року набрали чинності окремі норми Закону України від 23 лютого 2024 року № 3603 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» (далі – Закон № 3603) та постанова Кабінету Міністрів України від 13 червня 2024 року № 703 України від 11 грудня 2019 р. № 1165», відповідно до якої внесені зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних і Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (далі – Порядки), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165.

Зміни до Порядків прийняті на виконання вимог абзацу другого пункту 5 розділу ІІ Закону № 3603 щодо забезпечення комунікації платника податку на додану вартість або його представника з комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС без особистої присутності під час оскарження рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування територіальних органів ДПС.

Зокрема, передбачено, що платник податку, який подав скаргу, має право брати участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через свого представника в режимі відеоконференції для надання усних пояснень.

При цьому Порядки доповнено новими положеннями щодо повноважень комісії центрального рівня та внесено зміни до механізму розгляду скарг на рішення комісій регіонального рівня в разі виявлення бажання платником податку надати усні пояснення особисто або через свого представника в режимі відеоконференції та змінено форми скарг, наведених у додатках до Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.


Звертаємо увагу власників і користувачів земельних ділянок усіх форм власності

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що Державна податкова служба України з метою правильного застосування ставок податку і податкових пільг із земельного податку рекомендує розглянути матеріали, які розміщені на вебпорталі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, щодо цільового призначення земельної ділянки та перевірити коректність інформації щодо цільового призначення земель, які обліковуються у Державному земельному кадастрі, і у разі необхідності привести дані у відповідність до вимог земельного законодавства.

Матеріали розміщено за посиланням: https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-rozyasnyuye-varianty-pryvedennya-vidomostej-pro-czilove-pryznachennya-zemelnoyi-dilyanky-u-vidpovidnist-do-diyuchogo-klasyfikatora-vydiv-czilovogo-pryznachennya-zemelnyh-dily/.

Корисні посилання:

ГУ ДПС у Донецькій області