Дайджест податкових новин за 26 березня


До уваги платників єдиного податку І групи

До уваги платників єдиного податку І групи

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що перша група фізичні особи підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (167х8000=1336000 грн).

Відповідно до п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої групи є платниками військового збору.

Абзацом першим п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що платники військового збору, зазначені у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для платників військового збору, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, здійснюється контролюючими органами.

Платники військового збору, зазначені, зокрема, у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення», відображають нараховані суми військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку (абзац третій п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).

Згідно з п. 296.2 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.

Платники єдиного податку першої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію за календарний рік. За квартальний податковий період звітують у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (фізичні особи – підприємці) груп, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ (п.п. 296.5.1 п. 296.5 ст. 296 ПКУ).


Руслан Кравченко: ДПС викрила масштабну схему ухилення від сплати ПДВ на 286 млн грн у двох відомих мережах електроніки

Руслан Кравченко: ДПС викрила масштабну схему ухилення від сплати ПДВ на 286 млн грн у двох відомих мережах електроніки

ДПС викрила схему «дроблення бізнесу» у двох відомих мережах електроніки, що призвела до ухилення від сплати ПДВ на понад 286 млн грн. Матеріали про всі порушення вже передані до Бюро економічної безпеки України. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко.

«Ці дві торгові мережі з продажу техніки бренду «APPLE» мають понад 160 магазинів по країні. Під час перевірок співробітники податкової служби виявили в них масові факти продажів без застосування РРО/ПРРО, а також відсутність обліку товарів та документів про походження техніки», – зазначив він.

Лише за вихідні в рамках майже 150 контрольних закупівель, зокрема і в цих мережах, податківці виявили 22 випадки видачі нефіскальних розрахункових документів – по суті підробних папірців, які лише імітують чеки.

Хронометраж виторгів показав, що постійна присутність податківців стимулювала ріст виторгів у магазинах в рази.

За результатами понад 400 таких перевірок платники податків оштрафовані на суму більш ніж 85 млн гривень.

Руслан Кравченко підкреслив, що ДПС передала правоохоронцям також факти штучного поділу продажів цими мережами: юрособи залучали до 300 пов’язаних ФОПів на спрощеній системі. Вже ідентифіковано 170 підприємців, залучених до цих маніпуляцій. Їхній загальний обсяг доходів – 1,72 млрд грн.

Завдяки перевіркам ДПС наразі ці мережі припинили діяльність через платників єдиного податку та працюють у формі товариств з обмеженою відповідальністю, що перебувають на загальній системі оподаткування та є платниками ПДВ. Їхні виторги зросли у понад 10 разів.

«Початок покладено – на черзі інші податкові «ухилянти». Продовжуємо викривати тіньові схеми ухилення від сплати податків на ринку електроніки та побутової техніки. Податківці наразі здійснюють активний контроль сфери. Впевнений у оперативній реакції правоохоронців.  Також розраховуємо на підтримку самих споживачів – звертайте увагу на оригінальність упаковки, надання гарантії і чеків. Про всі факти продажу електроніки та побутової техніки без фіскальний касових чеків прошу інформувати ДПС», – наголосив Руслан Кравченко.


Декларування 2025: дохід від продажу рухомого майна

Декларування 2025: дохід від продажу рухомого майна

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох і більше об’єктів рухомого майна підлягає декларуванню до 1 травня 2025 року.

Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб операцій з продажу або обміну фізичними особами об’єктів рухомого майна визначений ст. 173 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізичні особи – резиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні.

Як виняток із положень п. 173.1 ст. 173 ПКУ, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню. 

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (п. 167.2 ст. 167 ПКУ). 

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ, а саме 18 відсотків (абзац третій п. 173.2 ст. 173 ПКУ). 

Зазначені доходи, отримані в 2024 році, також оподатковуються військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу, може бути зменшений на вартість такого об’єкта рухомого майна, що була задекларована особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування, відповідно до підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (абзац четвертий п. 173.2 ст. 173 ПКУ). 


Отримання відомостей про доходи у смартфоні

Отримання відомостей про доходи у смартфоні

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що отримати відомості про доходи стало ще простіше та зручніше.

Завантажуй в App Store/Google Play мобільний застосунок «Моя податкова», ідентифікуйся онлайн з використанням КЕП або хмарного підпису.

У розділі «Послуги» обирай «Отримати відомості про суми виплачених доходів» вказуй необхідний період* та отримуй результат за 5 хвилин.

Крім того нагадуємо, що швидко отримати відомості про доходи можна у меню «ЕК для громадян» приватної частини Електронного кабінету.

Цінуй свій час та приєднуйся.

Детальніше – на вебпорталі ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/mobilniy-zastosunok-moya-podatkova/prezentatsiyni-materiali/743998.html

*Відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються починаючи з 1 кварталу 1998 року за будь-які п’ять років (по квартально), з 1 кварталу 2021 року поквартально в розрізі місяців із зазначенням номера кварталу та місяця, відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 50 днів після його закінчення.


Більше 2 мільярдів гривень ПДФО отримав зведений бюджет Донеччини у січні – лютому 2025 року

Більше 2 мільярдів гривень ПДФО отримав зведений бюджет Донеччини у січні – лютому 2025 року

Протягом січня – лютого 2025 року зведений бюджет Донеччини отримав від платників податків Донецького регіону 2,2 млрд грн податку на доходи фізичних осіб.

Із загальної суми сплаченого податку на доходи фізичних осіб за січень- лютий 2025 року до державного бюджету надійшло понад 1617 млн грн, а місцеві бюджети Донеччини отримали 540,7 млн гривень.

Податок на доходи фізичних осіб нараховується податковими агентами за ставкою 18 % від нарахованих доходів громадян – зарплат, премій, інших додаткових виплат та виплат за договорами цивільно-правового характеру.

Мінімальна заробітна плата у 2025 році не змінилась та залишається на рівні 8000 гривень.

Корисні посилання:

Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області