Малий бізнес Донеччини у січні – квітні 2025 року сплатив майже 289 млн грн єдиного податку

Незважаючи на чисельні труднощі, з якими стикаються суб’єкти господарювання малого бізнесу в Донецькому регіоні, суб’єкти господарювання продовжують сумлінно сплачувати податки, усвідомлюючи відповідальність за фінансову безпеку країни.
Так, за січень – квітень 2025 року суб’єкти господарювання, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, спрямували до місцевих скарбниць Донеччини 288,8 млн грн єдиного податку.
Значна частка сплаченого податку – це внесок приватних підприємців. За січень – квітень поточного року ними сплачено 219,9 млн грн єдиного податку. Юридичні особи-спрощенці перерахували за цей період 68,9 млн грн єдиного податку.
Єдиний податок – платіж, який спрямовується виключно до місцевих скарбниць та використовується для розвитку інфраструктури громади. Податкова служба Донеччини щиро дякує суб’єктам господарювання, які продовжують здійснювати діяльність, створювати нові робочі місця, сплачувати податкові платежі та підтримувати місцеві громади.
Коли не нараховується пеня за помилкову сплату податкових платежів

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, якщо податки помилково сплачені на неналежний бюджетний рахунок пеня не нараховується, а нарахована анулюється, якщо платник:
- дотримався граничних строків сплати податків,
- подав заяву до територіального органу ДПС про повернення таких коштів із метою їх зарахування в погашення податкового зобов’язання або податкового боргу.
У разі помилкової сплати платежів платник податків отримує електронне інформаційне повідомлення в приватній частині Електронного кабінету на наступний банківський день. У повідомленні зазначаються реквізити платіжної інструкції, за якою здійснена така сплата.
Для оперативного реагування платнику необхідно:
- Перейти в режим «Введення звітності».
- Заповнити форму «Заява про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені» за типом «J(F)13 Запити».
Обрати ідентифікатор форми:
- J1302002 — для юридичних осіб;
- F1302002 — для фізичних осіб.
До заяви необхідно додати копію платіжного документа, за яким було сплачено податок.
У запропонованій формі необхідно:
- Заповнити відповідні поля електронного документа.
- Підписати та надіслати Заяву до територіального органу ДПС, в якому обліковується помилкова сплата.
Довідково:
Закон України № 3603-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення онлайн – комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства», який набрав чинності 16 березня 2024 року.
Зазначені вище положення про звільнення від фінансової відповідальності не поширюються на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної зі збором та ведення обліку єдиного внеску та сплати ПДВ, окрім сплати сум узгодженого грошового зобов’язання, визначеного за результатами контрольно – перевірочної роботи згідно з податковим повідомленням – рішенням.
Детальніше на вебпорталі ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki–novini-/890819.html.
Руслан Кравченко розповів про результати діяльності робочих груп в регіонах щодо підтримки мобілізованих ФОП та ветеранів

У квітні цього року 1 186 мобілізованих ФОП подали заяви про неможливість виконання податкових обов’язків. За цими заявами проведено зменшення нарахувань по єдиному податку та військовому збору. Про це повідомив Голова ДПС Руслан Кравченко у Telegram-каналі.
За його словами, це результат створення у територіальних органах ДПС робочих груп, які надають комплексну допомогу мобілізованим ФОП та ветеранам. ДПС відійшла від формального підходу, щоб предметно допомогти тим, хто захищає країну.
«Мобілізований підприємець не має бути наодинці з бюрократичними труднощами та сидячи в окопах думати, чи раптом він не поповнив лави податкових боржників. Людяність та увага до кожного – це те, на що налаштовую кожного податківця. Тільки такий підхід забезпечить довіру та ефективність», – зазначив Руслан Кравченко.
У регіонах працюють «гарячі лінії», розроблено чіткі алгоритми дій для мобілізованих і демобілізованих ФОП. До роз’яснювальної кампанії залучені органи місцевого самоврядування, ЦНАПи, ТЦК та обласні військові адміністрації.
Що робить ДПС:
- кожен регіон отримав переліки ФОП, яким нараховується єдиний податок та військовий збір, та які ймовірно не можуть виконувати свої податкові обов’язки. Відпрацьовується кожна історія,
- проведено інвентаризацію скарг та листів ФОПів щодо списання нарахованих податкових зобов’язань з дати їх мобілізації,
- інформує мобілізовані ФОП та їх родини про існуючі законодавчі механізми для уникнення негативних наслідків від несплати податків.
Руслан Кравченко також відзначив, що ДПС напрацювала пропозиції щодо збільшення з 10 до 180 днів терміну подання після демобілізації самозайнятою особою заяви на звільнення від сплати податків.
До уваги платників податків! Заява про списання помилково сплачених грошових зобов’язань – через Електронний кабінет

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, в яких випадках та яким чином через Електронний кабінет надсилається заява про списання помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань до бюджетів та єдиного внеску до фондів загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування.
Абзацами п`ятим, сьомим і восьмим пункту 3 глави 1 розділу ІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 (далі – Порядок № 5), передбачено, що в інформаційній системі інтегровані картки платника закриваються із встановленням дати закриття за умови, зокрема:
- повернення платнику помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та/або списання до бюджетів за заявою платника;
- повернення платнику помилково та/або надміру сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та/або списання до фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за заявою платника;
Після припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця на підставі судового рішення та/або після проведення державним реєстратором спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи, припинення юридичної особи за принципом мовчазної згоди помилково та/або надміру сплачені грошові зобов`язання та кошти єдиного внеску (у разі відсутності заяви платника податків про їх повернення) списуються до бюджетів та до фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) податкового органу або, особи, яка виконує його обов`язки, з накладанням кваліфікованого електронного підпису (абзац дев`ятнадцятий пункт 3 глави 1 розділу ІІ Порядку № 5).
На офіційному вебпорталі ДПС у рубриці Електронна звітність/ Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр електронних форм податкових документів/Реєстр електронних форм податкових документів (перелік сервісних запитів) для юридичних осіб, Реєстр електронних форм податкових документів (перелік сервісних запитів) для фізичних осіб розміщено заяву про списання помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань до бюджетів та єдиного внеску до фондів загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування та/або відомостей з ЄДР щодо платників, за якими розпочата спрощена процедура припинення (далі – Заява):
- за ідентифікатором форми J1307601(для юридичних осіб);
- за ідентифікатором форми F1307601(для фізичних осіб).
Таким чином, з метою списання коштів, які обліковуються в ІКП, Заява за ідентифікатором форми «J/F 1307601»надсилаєтьсяу разі припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця на підставі судового рішення та/або проведення державним реєстратором прощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи.
В меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету, необхідно обмежити перелік документів за типом «J/F 13» Запити та довідки» та обрати електронний документ заяву за ідентифікатором форми «J/F 1307601».За допомогою кнопок «Підписати» та «Відправити» збережений документ підписується та відправляється до органу ДПС.
Корисні посилання:
- комунікаційна платформа dn.ikc@tax.gov.ua;
- контакти та «гарячі лінії» ГУ ДПС у Донецькій області https://dn.tax.gov.ua/kontakti/;
- підписатися на наш фейсбук https://www.facebook.com/tax.donetsk/;
- чат-бот ДПС «StopViolationBot» t.me/StopOverpriceBot;
- мобільний застосунок «Моя податкова»:
- Android https://play.google.com/store/apps/details?id=my.tax.gov.ua,
- iOS https://t1p.de/lgu5a
За матеріалами Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області