Дайджест податкових новин за 17 вересня


Сплати ЄВ сьогодні – захисти своє майбутнє!

Єдиний внесок – це не просто обов’язковий платіж, а ключовий елемент державної системи, який формує соціальну безпеку кожного громадянина. Завдяки цьому внеску держава може забезпечити соціальні виплати, такі як пенсії, лікарняні, допомога з безробіття тощо. Однак його значення виходить далеко за межі фінансового зобов’язання.

Своєчасна сплата ЄВ має велике соціальне значення, адже вона сприяє підтримці стійкої системи соціального захисту, що охоплює всі верстви населення. Кожен, хто сплачує внески, забезпечує не лише власну соціальну безпеку, але й підтримує загальну систему соціальних гарантій для інших.

Податкова служба Донеччини інформує, що Порядок нарахування та сплати ЄВ визначено Законом України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями) від 08.07.2010 (далі – Закон № 2464) та Наказом Міністерства фінансів України № 449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (зі змінами і доповненнями) від 20.04.2015.

Єдиний внесок – це платіж, який сплачується до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування. Його розмір складає 22% від фонду оплати праці. Нагадуємо, що відповідно до Закону № 2464 ЄВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

А згідно ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» громадяни мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи тільки за наявності необхідного страхового стажу. Стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Періоди, за які в реєстрі відсутні дані про сплату ЄВ, не враховуються, наймані працівники – застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії і, відповідно, не враховується заробітна плата за ці періоди.

Таким чином, своєчасна сплата ЄВ – це не лише обов’язок перед державою, а й показник відповідального ставлення громадян до власної соціальної захищеності та добробуту суспільства в цілому.

Нагадуємо, що переглянути інформацію щодо нарахувань та сплати єдиного внеску можна в «Електронному кабінеті платника», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом».


Платники Донеччини сплатили більше 8 млрд грн до загального фонду державного бюджету

Податки – це життєво важливий елемент для забезпечення сталої економічної системи країни, її захисту і фінансування охорони здоров’я, освіти, інфраструктури та інших важливих сфер. Таким чином, сплата податків є не лише обов’язком, але й демонструє громадянську відповідальність.

Так, з початку поточного року до загального фонду державного бюджету Донецького регіону платники податків сплатили 8 005,9 млн гривень.

Серед різноманіття державних податків найважливішою структурною складовою є податок та збір на доходи фізичних осіб. З початку 2024 року його надійшло вже 6,2 млрд гривень, що складає 77,5 % усього збору до держбюджету.

Другим вагомим податком є податок на додану вартість. ПДВ є частиною ціни на більшість товарів і послуг. Його збір відбувається на кожному етапі виробництва та продажу товарів. Тож, за 8 місяців поточного року надійшло 868,7 млн грн ПДВ. Також важливу роль у забезпеченні фінансової стабільності Донецького регіону відіграє податок на прибуток підприємств, надходження якого за січень-серпень склали 129,2 млн гривень. 


Які витрати минулого року можна повернути за допомогою податкової знижки?

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що до кінця  2024 року фізичні особи мають можливість отримати податкову знижку за витратами, здійсненими у 2023 році.

Для цього до 31 грудня 2024 року включно необхідно подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Звертаємо увагу, право на отримання податкової знижки не переноситься на наступний рік. Тобто, засвідчити свої витрати, аби повернути частину коштів за 2023 рік можна лише до кінця 2024 року. 

Право на податкову знижку визначено статтею 166 Податкового кодексу України.

До податкової знижки можна включити такі витрати:

  • частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;
  • пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям;
  • суми коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості навчання;
  • страхові платежі за договором довгострокового страхування;
  • суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій;
  • суми витрат на оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини;
  • суми коштів, сплачених у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу;
  • суми витрат у вигляді орендної плати (для внутрішньо переміщених осіб);
  • суми витрат на лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19;
  • суми витрат на придбання акцій, емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті.

Для отримання податкової знижки платник податків подає декларацію до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку.

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».

Корисні посилання: