Руслан Кравченко: ДПС пропонує збільшити до 180 днів термін подання після демобілізації самозайнятою особою заяви на звільнення від сплати податків

ДПС пропонує збільшити до 180 днів термін подання після демобілізації самозайнятою особою заяви на звільнення від сплати податків після демобілізації. Про це повідомив Голова ДПС Руслан Кравченко у своєму Телеграм-каналі.
«Сьогодні на захист країни стало чимало фізичних осіб – підприємців. Тим, хто на війні, звичайно, не до податкових питань. Мобілізовані ФОП, які не подали заяву до податкової, продовжують щомісяця отримувати податкові нарахування. І нерідко стають боржниками», – зазначив він.
Діюче законодавство передбачає, що мобілізовані ФОП звільняються від сплати та подання звітності з ПДФО, єдиного податку та військового збору на весь період служби. Для цього після демобілізації вони мають подати до податкової заяву та копію військового квитка або іншого документа про призов. На це відводиться лише 10 днів. Але всі чудово розуміють, що вкластися в такі строки вкрай важко.
«ДПС пропонує збільшити цей термін до 180 днів. Цього часу має бути достатньо, щоб наші захисники після демобілізації – особливо якщо потрібне лікування – змогли без зайвого стресу й поспіху зібрати та подати всі необхідні документи», – додав Голова ДПС.
Пропонується також чітко передбачити: авансові внески з єдиного податку та військового збору не нараховуються мобілізованому ФОП починаючи з місяця, в якому податковою отримано інформацію, про мобілізацію до місяця демобілізації.
Податки і штрафи, нараховані за цей період, мають бути скасовані.
Якщо мобілізований ФОП не встиг виконати податкові обов’язки у визначені терміни чи не подав заяву – він може бути звільнений від відповідальності, якщо зробить це протягом 180 днів після скасування воєнного стану.
Разом з тим, податкові зобов’язання за період служби нараховуються в повному обсязі, якщо самозайнята особа не подала заяву та не скористалася правом на звільнення.
«Такі пропозиції суттєво покращать умови для мобілізованих ФОП. Вже опрацьовуємо їх разом із Мінфіном. Термін подання після демобілізації самозайнятою особою заяви на звільнення від сплати податків має бути збільшений. Це моя принципова позиція. Сподіваюсь, її підтримають усі, від кого залежить ухвалення рішення», – сказав Руслан Кравченко.
Поки не врегульовано питання на законодавчому рівні ДПС вже запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів. Створили в регіонах робочі групи, які надаватимуть консультації. Регіони отримали переліки ФОП, яким нараховуються податки, але ймовірно вони не можуть виконувати свої податкові обов’язки. По кожному такому кейсу працюють окремо. Проводиться інвентаризація листів ФОПів щодо списання нарахованих податкових зобов’язань з дати їх мобілізації.
Призначення платежу при сплаті податкового боргу (заборгованості)

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 22 березня 2023 року № 148 (далі – Наказ № 148) затверджений новий Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення.
Головною метою Наказу №148 є, зокрема, спрощення алгоритму заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції платниками та органами виконавчої влади шляхом скорочення кількості його обов’язкових полів.
Так, кількість обов’язкових полів, які заповнюються платниками у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції, зменшено до 2 полів – для платників на бюджетні/небюджетні/депозитний рахунки («Код виду сплати», «Додаткова інформація запису»). Це не стосується платників єдиного рахунку.
Платники податків, які мають податковий борг або заборгованість з єдиного внеску, при заповнені реквізитів розрахункового документа у полі «Призначення платежу» мають зазначати код виду сплати «140» – надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки.
Приклад сплати заборгованості з єдиного внеску.
По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:
140 заборгованість з єдиного внеску.
Приклад сплати податкового боргу.
По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:
140 податковий борг з податку (зазначаємо податок)
Сплата податків, зборів, єдиного внеску, платником оформлюються за кожним напрямом сплати та кожним кодом виду сплати окремою платіжною інструкцією.
Для того, щоб сплачена сума вірно відобразилася в інтегрованих картках платників (ІКП), які відкриваються органами ДПС за кожним платником та кожним видом платежу, необхідно чітко дотримуватися вимог Наказу № 148.
Головне управління ДПС у Донецькій області наголошує, що самостійна та своєчасна сплата узгоджених грошових зобов’язань дозволить уникнути застосування заходів примусового стягнення боргу (заборгованості).
До уваги платників! Анонси заходів податкової Донеччини на 14 квітня – 18 квітня 2025 року

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує:
– 14 квітня 2025 року управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Донецькій області запрошує платників Донеччини на сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», який відбудеться з 10-00 до 11-00 за тел. (050) 578-95-71 на тему: «Порядок заповнення податкової декларації з ПДВ».
- 16 квітня 2025 року Краматорська ДПІГУ ДПС у Донецькій областізапрошує долучитисьв 11:00 до спільного заходу в офлайн-форматі з ГО «Фонд розвитку громад» на тему: «Консультації та правнича допомога. Податкові питання».
Телефон для довідок: (066) 841-45-80;
- 16 квітня 2025 року управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Донецькій області запрошує платників Донеччини прийняти участь з 11:00 до 11:30 в онлайн-зустрічі на тему: «Порядок заповнення податкової декларації з податку на прибуток»
Бажаючим прийняти участь надаємо посилання-запрошення: https://us05web.zoom.us/j/2515590939?pwd=zHthV64fLCSMRfF0kF0kNtNxPcqGmA.1&omn=87400061994
Ідентифікатор конференції: 251 559 0939
Код доступу: 123456
- 16 квітня 2025 року Краматорська ДПІГУ ДПС у Донецькій областізапрошує платників Донеччини на сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», який відбудеться з 11.00 до 12.00 за тел. (066) 318-91-47 на тему: «Новації застосування РРО/ПРРО у 2025 році»;
- 17 квітня 2025 року управління оподаткування фізичних ГУ ДПС у Донецькій областізапрошує платників Донеччини прийняти участь в онлайн – вебінарі.
Тема вебінару: Виправлення помилок у додатку 4 ДФ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за найманих працівників».
Дата та час проведення: 17 квітня 2025 року, початок вебінару об 11:00.
Умови проведення заходу: онлайн на платформі ZOOM.
Спікери: у вебінарі візьмуть участь провідні фахівці управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Донецькій області.
Бажаючим прийняти участь в online – вебінарі надаємо посилання-запрошення для участі на платформі ZOOM:
https://us05web.zoom.us/j/85689514030?pwd=O3NFDn1Gi5i2INsWUUounmBep9tbpG.1
Ідентифікатор конференції: 856 8951 4030
Код доступу: 9fwRZL
Організатори залишають за собою право вносити зміни до умов проведення вебінару.
Додаткова інформація за телефоном:
044-570-22-77
- 17 квітня 2025 року Волноваська ДПІГУ ДПС у Донецькій областізапрошує долучитисьв 11:00 до спільного заходу в офлайн-форматі з Центром підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) Волноваського району «Пліч-о-пліч» на тему: «Відновлення РНОКПП. Електронні сервіси».
Телефон для довідок: (099) 772-69-26;
- 17 квітня 2025 року Покровська ДПІГУ ДПС у Донецькій областізапрошує долучитисьв 13:00 до спільного заходу в онлайн-форматі з Покровською філією Донецького обласного центру зайнятості на тему: «Умови відкриття власної справи. Зміни в податковому законодавстві. Декларування – 2025».
Телефон для довідок: (097) 670-52-06;
На Донеччині з початку року виявлено 14 фінансових злочинів, які завдали державі збитків на 903,6 млн гривень

Головним управлінням ДПС у Донецькій області з метою недопущення використання коштів з бюджету поза правовим полем продовжуються вживатись заходи щодо виявлення, аналізу та організації проведення перевірок осіб, що можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та руйнування схем, в яких використовуються сумнівні фінансові операції.
Так, відділом запобігання фінансовим операціям, пов’язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДПС у Донецькій області протягом січня-березня 2025 року було складено 14 матеріалів з ознаками кримінальних правопорушень, у тому числі:
– у сфері державних закупівель – 8 матеріалів;
– за статтею 209 Кримінального кодексу України «Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом» – 13 матеріалів, по яким сума виявлених легалізованих доходів склала 334,5 млн гривень;
Довідково: за ознаками предикатних злочинів «Суспільно небезпечні протиправні діяння, що передували легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» складено 14 матеріалів, загальна сума встановлених збитків по яким склала 903,6 млн гривень.
Усі матеріали передані до правоохоронних органів для прийняття рішення згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України.
На теперішній час за результатами розгляду зазначених матеріалів 11 матеріалів приєднано до існуючих кримінальних проваджень, тобто 79%.
З метою встановлення ознак правопорушень, пов’язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом та інших правопорушень проведено аналіз фінансово-господарської діяльності платників податків, за результатами якого виявлено факти мінімізації податкових зобов’язань, а також введення у легальний обіг активів, походження яких не встановлено і може бути пов’язане з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Відділом запобігання фінансовим операціям, пов’язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом протягом січня-березня 2025 року складено 119 повідомлень про фінансові операції, які відповідають ознакам, встановленим Розділом ІІ Положення, затвердженого наказом ДПС від 01.07.2022 № 381 «Про затвердження Положення про організацію роботи при виявленні органами ДПС підозрілих фінансових операцій, які можуть бути повʼязані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, та їх учасників» (із змінами) та можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом на загальну суму 173,8 млн гривень.
Корисні посилання:
- комунікаційна платформа dn.ikc@tax.gov.ua;
- контакти та «гарячі лінії» ГУ ДПС у Донецькій області https://dn.tax.gov.ua/kontakti/;
- підписатися на наш фейсбук https://www.facebook.com/tax.donetsk/;
- чат-бот ДПС «StopViolationBot» t.me/StopOverpriceBot;
- мобільний застосунок «Моя податкова»:
- Android https://play.google.com/store/apps/details?id=my.tax.gov.ua,
- iOS https://t1p.de/lgu5a
Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області