Дайджест податкових новин за 07 квітня


Декларування 2025: надаєте майно в оренду – подайте декларацію про майновий стан і доходи!

Декларування 2025: надаєте майно в оренду – подайте декларацію про майновий стан і доходи!

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що кожен громадянин, який не є підприємцем, але здає нерухоме майно (квартиру, будинок, кімнату або ж нежитлове приміщення) в оренду іншій фізичній особі має задекларувати отриманий дохід та сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим податком 1,5 відсотки.

Граничний термін подання декларацій про майновий стан і доходи – 1 травня. Подати декларацію платникам необхідно до податкової інспекції за місцем своєї реєстрації.

Звертаємо увагу, що дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець. При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені ПКУ для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.

Під час нарахування доходу фізичною особою від надання нею в оренду об’єктів нерухомості необхідно враховувати розмір орендної плати, зазначений в договорі оренди, який має бути не меншим, ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за Методикою визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затвердженою постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1253 «Про затвердження Методики визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб», виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом самоврядування села, селища, місця, на території яких вона розташована.


Фіскальний чек: обов’язкові реквізити

Фіскальний чек: обов’язкові реквізити

Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі – фіскальний чек) – розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій (далі – РРО) або програмним РРО (далі – ПРРО) при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Форма № ФКЧ-1 фіскального касового чека на товари (послуги) наведена у додатку 1 до Положення про форму та зміст розрахункових документів, електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.11.2024 № 13 (далі – Положення № 13).

Пунктом 2 розділу ІІ Положення № 13 визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) за формою № ФКЧ-1, має містити обов’язкові реквізити, зокрема, такі як «засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо)» (рядок 19 фіскального чека).

Згідно з п. 63 частини першої ст. 1 Закону України від 30 червня 2021 № 1591-ІХ «Про платіжні послуги» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1591-ІХ) платіжний інструмент – персональний засіб, пристрій та/або набір процедур, що відповідають вимогам законодавства та погоджені користувачем і надавачем платіжних послуг для наданні платіжної інструкції.

Електронний платіжний засіб (далі – ЕПЗ) – це платіжний інструмент, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом (п. 13 ст. 1 Закону № 1591-ІХ).

У рядку 18 зазначається позначення форми оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКА», «ІНШЕ»), сума коштів за цією формою оплати та валюту операції. При цьому, позначення засобу оплати у рядку 19 фіскального чека має відповідати засобу, який використано для оплати товару (послуги), наприклад ЕПЗ (картка, мобільні платіжні інструменти тощо), «Інтернет-банкінг», подарунковий сертифікат, талон, жетон тощо. Як приклад:

– у разі здійснення реалізації товарів (робіт, послуг) оплата за які проводиться:

· з використанням платіжного терміналу (POS-терміналу) – в рядку 18 фіскального чека зазначається форма оплати «БЕЗГОТІВКА», в рядку 19 – ЕПЗ, карта, торговий еквайринг (за вибором суб’єкта господарювання);

· оплата банківською карткою – в рядку 18 фіскального чека зазначається форми оплати «БЕЗГОТІВКА», в рядку 19 – переказ з картки;

· оплата банківськими чи платіжними додатками в смартфоні за посиланням через QR-код – в рядку 18 фіскального чека зазначається форма оплати «БЕЗГОТІВКА», в рядку 19 – переказ через QR-код;

· оплата банківською карткою на Інтернет-сайті за посиланням (наприклад, кнопка «Оплатити») – в рядку 18 фіскального чека зазначається форма оплати «БЕЗГОТІВКА», в рядку 19 – Інтернет-еквайринг, оплата карткою в Інтернеті;

· оплата через Інтернет-еквайринг та платіжний кюар (Interkassa,Portmone,LiqPay, Mono, NovaPay, EasyPay тощо) – в рядку 18 фіскального чека зазначається форми оплати «БЕЗГОТІВКА», в рядку 19 – платіж Interkassa, Portmone,LiqPay, Mono, NovaPay, EasyPay тощо (за вибором суб’єкта господарювання);

· оплата товарів/послуг через сервіси переказу коштів (PrivaiMoney, Western Union, MoneyGram, RIA,IntelExpress, MEEST,Wclsend тощо) – в рядку 18 фіскального чека зазначається форми оплати «БЕЗГОТІВКА», в рядку 19 – PrivaiMoney, Western Union, MoneyGram, RIA,IntelExpress, MEEST,Wclsend тощо (за вибором суб’єкта господарювання);

· Продаж товарів/послуг з поставкою (форма і засоби оплати ще невідомі) – в рядку 18 фіскального чека зазначається форми оплати «фактична, що використана», в рядку 19 – фактичний, що використаний (подібний спосіб оплати передбачає попередню домовленість.

Рядок 18 фіскального чека повторюється відповідно до кількості різних форм оплати. Рядок 19 фіскального чека повторюється для кожної форми оплати відповідно до кількості використаних засобів оплати.

Для форми оплати «ГОТІВКА» рядок 18 не друкується (пп. 6, 7 розділу ІІ Положення №13).

Враховуючи викладене, в рядку 19 «Засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо) фіскального касового чека, у разі позначення форми оплати «БЕЗГОТІВКА», зазначається, наприклад: ЕПЗ (картка, мобільні платіжні інструменти тощо), Інтернет-банкінг, Інтернет-еквайринг, подарунковий сертифікат, талон, жетон тощо.


Руслан Кравченко: ДПС запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів

Руслан Кравченко: ДПС запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів

Державна податкова служба України запроваджує комплекс заходів для врегулювання податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів. Напрацьовуються пропозиції щодо змін у законодавстві, в регіонах будуть створені робочі групи, які надаватимуть консультації. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів Голова ДПС Руслан Кравченко.

Відповідне питання він обговорив під час селекторної наради з територіальними управліннями.

Руслан Кравченко розповів, що минулого  тижня під час зустрічі із бізнесом на Хмельниччині до нього звернувся ветеран, який порушив проблему мобілізованих ФОП. ФОПи 1-2 груп щомісячно авансом мають сплачувати єдиний податок і військовий збір. Щоб уникнути автоматичних нарахувань, слід подати заяву про неможливість виконання податкових обов’язків. Однак під час мобілізації та служби підприємець навряд чи думає про це. Через що виникає податковий борг.

На сьогодні понад 3 тис. мобілізованих ФОП мають податковий борг майже 30 млн гривень. Вони можуть бути звільнені від сплати податків, якщо подадуть заяву за місцем податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації.  На практиці вкластися в такий термін вкрай важко.

«Вже визначили конкретні заходи, щоб допомогти підприємцям, які стали на захист країни: ДПС напрацьовує свої пропозиції до законодавства, щоб збільшити терміни подання заяви. Найближчим часом передамо їх до Мінфіну, ініціювали підписання протоколу з Міноборони, щоб мати точну інформацію щодо мобілізованих ФОП та допомогти їм», – наголосив Руслан Кравченко.

Він також підкреслив, що на рівні ДПС реалізовуються такі оперативні кроки:

– регіони отримають переліки ФОП, яким нараховується єдиний  податок та військовий збір, та які ймовірно не можуть виконувати свої податкові обов’язки. Кожна історія має бути відпрацьована;

– проводимо інвентаризацію скарг та листів ФОПів щодо списання  нарахованих податкових зобов’язань з дати їх мобілізації, проаналізуємо результати їх розгляду в регіонах;

– територіальні управління мають створити робочі групи та «гарячі лінії» для надання консультацій мобілізованим ФОП, які не можуть виконувати податкові обов’язки, чи членам їхніх родин;

– упродовж квітня мобілізовані ФОП та члени їхніх родин мають бути поінформовані про існуючі механізми, визначені законодавством, щодо уникнення негативних наслідків від несплати податків;

– вся актуальна інформація має бути розміщена в Центрах обслуговування платників. Мають бути також залучені до інформування ЦНАП, громади, ТЦК, обласні військові адміністрації.

«Працюємо над тим, щоб питання, пов’язані з податковими зобов’язаннями мобілізованих ФОПів та ветеранів, були врегульовані справедливо та без бюрократії», – додав Голова ДПС.

Корисні посилання:

Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області