Андрій Панков доручив розробити комплексний план заходів для вирішення проблеми безперебійного водопостачання Краматорська

15.06.2020, 16:42, 102,

 В понеділок, 15 червня, під головування міського голови Краматорська Андрія Панкова відбулася робоча нарада, що стосувалася подолання проблеми безперебійного водопостачання Краматорська та прилеглих селищ питною водою.

    В нараді прийняли участь селищні голови, голови комітетів мікрорайонів міста, директор КВП «Краматорський водоканал» Валентин Яковенко, начальники профільних відділів міської ради.

    Актуальність проблеми є беззаперечною – на минулому тижні в деяких районах міста та на верхніх вулицях селищ Малотаранівка, 3-я Александрівка, Шабельківка, Ясногірка, Красногорка, Красноторка, мікрорайонах Лазурний та Станкобуд, були перебої з постачанням питної води.

    Всі випадки хоч і мали різні причини виникнення, все ж мають спільну головну причину – назріла необхідність проведення в системі водопостачання міста Краматорськ системних перетворень.

     Хронологія відсутності води

    У вівторок 9 червня на електропостачальних мережах, що забезпечують насосну станцію по вул. Братська, що підкачує воду на Крейдяну Гору (об’єкт КП «Вода Донбасу»), який в свою чергу забезпечує водопостачанням місто Краматорськ, виникла аварія. В результаті аварії без централізованого водопостачання залишилися селища Шабельківка, частина селищ Красногорка та Красноторка, Малотаранівка, 3-я Александрівка, частина мікрорайонів Жовтневий та Лазурний.

    10 червня почалося заповнення мереж водою. При добовій нормі подачі води в ці мережі на рівні 8 тис. куб. метрів на добу фактична подача протягом декількох днів складала тільки 4 тис. куб. метрів, що не надавало технічної можливості налагодження повноцінного водопостачання всім споживачам міста.

    Починаючи з ночі 11 червня подача води в цю мережу склала понад 7 тис. куб. метрів, що вже дозволило стабілізувати водопостачання для більшості абонентів. Станом на ранок 15 червня подачу води на місто через мережі КП «Вода Донбасу» повністю стабілізовано на рівні більше 8 тис. куб. метрів.

    Декілька годин відсутність води в мікрорайоні Лазурний була пов’язана з аварійною ситуацією на водопровідних мережах . Її було ліквідовано протягом кількох годин.

     Чому виникають такі ситуації

    Систему водопостачання міста Краматорськ було спроектовано та відбудовано за радянських часів, по радянським нормативам та нормам, без урахування сучасного стану розвитку міста.

    У зв’язку з підвищенням температури повітря у Краматорську значно виріс обсяг споживання питної води – в приватних оселях мешканців селищ майже в два рази. При цьому найбільший дефіцит питної води відчувають на собі мешканці верхніх вулиць Красногірки, Малотаранівки, Іванівки, Шабельківки, 3-я Олександрівки та інших.

     Що робить водоканал, щоб виправити ситуацію

    Щоб вирішити цю проблему працівники «Краматорського водоканалу» вживають комплексні заходи. Цілодобово здійснюють моніторинг та регулювання роботи підвищувальних насосних станцій подачі питної води по вул. Слобожанскій, вул. М. Петренко, вул. Волгодонська, вул. Красноярська. Спеціалістами водоканалу проведена ревізія насосного обладнання.

    Водоканал замінив 12 одиниць запірної арматури та виконав їх регулювання, виконав заміну 2 км вуличних водопровідних мереж по вул. Тевелева, вул. М. Вербицького, вул. Іркутська, вул. Ямська, вул. Миколаївська, вул. 8 Березня. та іншіх.

    Вранці та ввечері організовані рейди працівників водоканалу по контролю за раціональним використанням питної води.

    Крім того, на даний час введена в експлуатацію перемичка протяжністю 2,9 км. від 3-го підйому до фільтрувальної станції, яка з’єднала Соцмісто та мікрорайон Лазурний. Виконання заходу дозволило з’єднати два об’єкти та реверсно забезпечувати стабільним цілодобовим водопостачання мешканців мікрорайону Лазурний та сел. Біленьке. Зараз біля 60% поставок води у Лазурний йде з міської фільтрувальної станції.

    Також проводяться роботи по введенню в експлуатацію перемички протяжністю – 8,4 км. на селищі Красноторка, що надасть можливість стабілізувати централізоване водопостачання на сел. Іванівка, Городещино, Малотаранівка.

    Станом на сьогоднішній день підвезення питної води здійснюється спецавтотранспортом в кількості двох одиниць, ще дві одиниці підвозять технічну воду. Спецтранспорт дотримується необхідних санітарних норм та вимог при підвезенні питної води, здійснюється періодична дезінфекція водовозок. Підвезення питної води здійснюється за графіком, який узгоджений з селищними радами та територіальними комітетами.

     Що ще можна зробити

    Міський голова Андрій Панков відмітив, що, не дивлячись на те, що водоканал останні чотири роки постійно проводить модернізацію системи центрального водопостачання та водовідведення, настав час проведення в місті системних змін: «Надайте мені пропозиції по проектам, що необхідно зробити, щоб все місто було з водою», – сказав він.

    Наразі Краматорськ отримує воду по двом водоводам – 18 км водоводу технічної води, по якому йде постачання на міську фільтрувальну станцію, та ще по одному водоводу питної води. Фільтрувальна станція надає воду в центр міста, Даманський, та, після облаштування перемички, частково на Лазурний. Технічна можливість фільтрувальної станції обмежена об’ємом 50 тис. куб. метрів на добу. Наразі використовується 40 тис. куб. метрів. Водовод технічної води має одну трубу діаметром 1 м. Резервна нитка водоводу відсутня, тому при будь якій аварії, постачання води на фільтрувальну станцію повністю припиняється.

    З водоводу питної води вода надається у Старе місто, Лазурний, деякі інші райони та у приміські селища. Пропускна спроможність цієї мережі 8,5 тис. куб. метрів на добу. Для стабільного водопостачання селищ та мікрорайонів, що отримують воду з цієї мережі, необхідно щоб ця спроможність дорівнювала 9-12 тис. куб. метрів на добу.

    Виходячи з вищенаведеного, для налагодження стабільного водопостачання міста необхідно прокласти другу нитку водоводу технічної води з каналу Сіверський Донець – Донбас, стабілізувати додатковими перемичками мережі районів міста та селищ, розробити альтернативні джерела водопостачання, встановити додаткові накопичувальні резервуари та підкачуючи насоси.

     Що буде зроблено

    Під час робочої наради, розуміючи, що на виконання всіх необхідних для стабілізації водопостачання міста, необхідні значні кошти, а також складну ситуацію з цьогорічним наповненням бюджету міста та необхідність проведення додаткових досліджень геологічного стану, було вирішено застосувати комплексний підхід. Все місто буде поділено на автономні ділянки, для кожної з яких буде використано свій підхід.

    Так, наприклад, в районі селища Шабельківка є водоносні шари, які можливо використовувати для вирішення проблеми водопостачання групи селищ Шабельківської селищної ради. Також використовуючи водоносні горизонти можливо організувати додаткове водопостачання селища Ясногірка.

    У групи селищ Красноторської селищної ради, Красногорки та деяких інших, водоносні шари відсутні, але є ріка Казений Торець. Для водопостачання цієї групи селищ на річці розглядається можливість облаштування водозабіру та спорудження локальної фільтрувальної станції. Селища та райони міста можуть бути поєднані стабілізуючими перемичками, необхідними для вирівнювання тиску в мережі та хімічних показників питної води.

    Наразі міський голова доручив КВП «Краматорський водоканал» найближчим часом розробити та надати конкретні пропозиції того, як вирішити існуючі проблеми водопостачання міста.